Związkowcy obawiają się planowanej konsolidacji spółek gazownictwa

PGNiG planuje połączenie sześciu istniejących spółek gazownictwa i powołanie jednej spółki dystrybucyjnej. Według rzeczniczki PGNiG Joanny Zakrzewskiej, zmiany te nie będą jednak wiązać się z redukcją zatrudnienia, czego obawiają się pracownicy spółek.

Planowana konsolidacja systemu dystrybucji oznacza - jak wyjaśniła PAP rzeczniczka - połączenie sześciu obecnie istniejących spółek gazownictwa (mazowieckiej, karpackiej, górnośląskiej, dolnośląskiej, pomorskiej i wielkopolskiej) w jeden podmiot i powołanie jednej spółki dystrybucyjnej o uproszczonej strukturze: z centralą w Warszawie i 6 oddziałami regionalnymi, prowadzącymi techniczną działalność w terenie.

Plany konsolidacyjne PGNiG zaniepokoiły działaczy związków zawodowych ze spółek, które mają być skonsolidowane. Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący Solidarności w Mazowieckiej Spółce Gazownictwa Marek Wojcieszek, związkowcy obawiają się redukcji zatrudnienia i marginalizacji obecnie działających spółek oraz podległych im zakładów gazowniczych. Związkowcy zwrócili się o pomoc do lokalnych władz i parlamentarzystów.

Rzeczniczka PGNiG zdementowała pogłoski o rzekomej likwidacji segmentu dystrybucji w terenie. - Naszym celem nie jest restrukturyzacja zatrudnienia i nie zakładamy zwolnień - zapewniła.

Zakrzewska oświadczyła, że celem konsolidacji spółek dystrybucyjnych jest obniżenie kosztów. Jak zaznaczyła, nowo powstała firma przejmie wszelkie prawa i obowiązki, w tym pracownicze, jakie posiadały wobec swoich załóg łączące się spółki. Oznacza to - według niej - zmniejszenie liczby członków zarządów oraz rad nadzorczych, a także części kadry zarządzającej.

Rzeczniczka podkreśliła, że spokojni o swoje miejsca pracy mogą być pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie i rozwój sieci, zapewnienie prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji systemu dystrybucyjnego oraz dystrybucję paliwa gazowego.

Zdaniem Zakrzewskiej, proces połączenia pozwoli na wspólne i oszczędniejsze zakupy, dokładnie planowane inwestycje, lepiej kontrolowane finanse i ujednolicenie procedur obsługi klienta.

Według szacunków, w skali całej Grupy Kapitałowej PGNiG proces ten przyniesie oszczędności w przedziale od ponad 200 mln zł do ponad 400 mln zł w skali roku.

Rzeczniczka zapowiedziała, że szczegóły struktury nowej spółki dystrybucyjnej w najbliższym czasie zostaną zaprezentowane pracownikom przez nowy zarząd. Decyzje konsolidacyjne zatwierdzane przez wszystkie organy zapadną do końca czerwca. Cały proces konsolidacji ma zakończyć się do 30 września.

Zakrzewska przypomniała, że zmiany organizacyjne w PGNiG, których celem jest optymalizacja kosztów całej grupy kapitałowej, rozpoczęły się w 2012 r., od warszawskiej centrali spółki. Konsolidacja objęła m.in. oddziały obrotu gazem, spółki poszukiwawcze, wiertnicze, montażowe. Każdy etap zmian poprzedzały konsultacje ze związkami zawodowymi i radą pracowników.

Źródło artykułu:PAP
sprzedaż gazupgnigdystrybucja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)