Związkowcy z JSW przedstawili swój projekt układu zbiorowego pracy

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przedstawili zarządowi spółki swoją wersję projektu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Związkowa wersja powstała ponad 2,5 roku po tym, gdy swoją propozycję jednolitego układu przedstawił zarząd JSW.

26.11.2013 | aktual.: 26.11.2013 13:20

"Strona związkowa przedstawia projekt jako podstawę do rokowań nad Układem" - poinformował we wtorek rzecznik Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych JSW Piotr Szereda. Wskazał, że związkowy projekt powstał na podstawie propozycji zarządu, ale został uzupełniony o zapisy, na których zależy stronie społecznej.

W JSW obowiązywało osiem różnych regulaminów pracy, siedem układów zakładowych i jeden ponadzakładowy. Na wygrodzenie pracowników składało się ok. 40 różnych składników. W marcu 2011 r., kilka miesięcy przed debiutem giełdowym JSW, zarząd spółki przedstawił związkowcom projekt nowego, jednolitego układu oraz regulaminu pracy - jednolitych we wszystkich zakładach spółki. Projekt nie spodobał się jednak związkowcom, a toczące się później rozmowy w tej sprawie dotąd nie doprowadziły do porozumienia.

W swoim projekcie związkowcy ujęli m.in. regulacje, wynikające z porozumień zawartych w ostatnich latach między zarządem spółki a stroną społeczną. To m.in. porozumienie z maja 2011 r. w sprawie gwarancji zatrudnienia i stałości stosunku pracy, porozumienie z kwietnia 2013 r. w sprawie współpracy pracodawcy ze związkami zawodowymi oraz porozumienia kończące spory zbiorowe w 2012 r., dotyczące ustalania wzrostu płac w następnych latach.

"Projekt związkowy został także uzupełniony o obowiązujące przepisy kodeksowe dotyczące m.in. czasu pracy" - wskazał Szereda. Do projektu włączono też niektóre zasady wynikające z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz z tzw. Karty Górnika - jak prawo do munduru, szpady górniczej, odznak, zegarka pamiątkowego itp.

Nowością w projekcie są np. zapisy dotyczące zasad współpracy związków zawodowych z pracodawcą w czasie sytuacji kryzysowej. Według związkowców takie regulacje również powinny zostać umocowane w nowym, jednolitym Układzie zbiorowym pracy.

Przedstawiciele zarządu JSW wielokrotnie wskazywali wcześniej na konieczność ujednolicenia przepisów pracowniczych w firmie, a także uelastycznienia zasad wynagradzania. Zaproponowany przez zarząd system miałby ujednolicić i uprościć zasady wynagradzania, zachowując przy tym najważniejsze branżowe przywileje, w tym prawo do deputatu węglowego, premii barbórkowej czy tzw. czternastej pensji. Jednocześnie zarząd dążył do wprowadzenia regulacji umożliwiających np. pracę w soboty bez dodatkowych kosztów dla spółki.

W 2009 r. zarząd JSW wypowiedział układ zbiorowy, ale jego zapisy nadal obowiązywały. Przez ponad dwa lata nie wynegocjowano nowego układu. W kwietniu 2011 r., krótko przed debiutem firmy na giełdzie, związki odrzuciły także zaproponowany miesiąc wcześniej przez zarząd projekt nowego układu. Wówczas rozpoczęły się prace nad kolejnym projektem, które również utknęły w martwym punkcie.(PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)