Związkowcy zaakceptowali wysokość odpraw dla zwalnianych z Zachemu
20.12. Bydgoszcz (PAP) - Przedstawiciele związków zawodowych działających w Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy zaakceptowali propozycję zarządu spółki dotyczącą wypłacenia...
20.12. Bydgoszcz (PAP) - Przedstawiciele związków zawodowych działających w Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy zaakceptowali propozycję zarządu spółki dotyczącą wypłacenia zwalnianym pracownikom po 50 tys. zł. Do końca marca firma chce zmniejszyć zatrudnienie o około 600 osób.
Jak poinformował Mariusz Babula, rzecznik prasowy Grupy Chemicznej Ciech, do której należy Zachem, osoby odchodzące z pracy w Zachemie otrzymają dodatkowe pieniądze oprócz przysługujących im odpraw i odszkodowań, należnych przy zwolnieniach grupowych. Dopłaty wyniosą tyle, by każdy odchodzący z pracy otrzymał w sumie 50 tys. zł.
Podstawowym warunkiem otrzymania takiej kwoty jest rozwiązanie umowy o pracę do końca 2012 roku. Propozycję zaakceptowali przedstawiciele pięciu działających w zakładach związków zawodowych, zobowiązując się jednocześnie do niepodejmowania strajku przeciwko restrukturyzacji firmy.
Zwolnienie większości liczącej obecnie niespełna 700 osób załogi związane jest z wygaszaniem produkcji chemikaliów. Zarząd Ciechu, który jest większościowym udziałowcem Zachemu, zdecydował w tym roku o zaprzestaniu produkcji TDI, podstawowego produktu Zachemu, i sprzedaniu niemieckiemu koncernowi BASF listy dotychczasowych klientów oraz całej związanej z tym produktem technologii i patentów; zobowiązał się również do niepodejmowania produkcji TDI w ciągu trzech lat.
Z informacji przekazanych przez Ciech wynika, że Zachem nadal będzie formalnie istnieć, ale jego działalność sprowadzać się będzie do sprzedaży energii, oczyszczania ścieków i zagospodarowania lub zbycia nieruchomości pozakładowych w Bydgoszczy. Zwolnienia dotkną jednak nie tylko załogę Zachemu, ale także spółki utrzymujące się ze świadczenia na jego rzecz usług.
"Pracę straci nie tylko 600 osób z Zachemu, ale także pracownicy spółek, które są ściśle powiązane z jego dotychczasową produkcją - szacujemy, że bez pracy zostanie około dwóch tysięcy osób" - ocenił przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ "S" Leszek Walczak.
TDI (toluilenodwuizocyjanian) to główny komponent do produkcji pianek poliuretanowych, używanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy meblarskim.
W połowie października Ciech i należące do niego Zakłady Chemiczne Zachem zawarły z BASF Polska i BASF SE warunkową umowę "sprzedaży i przeniesienia wartości niematerialnych i prawnych" związanych z produkcją TDI na rzecz BASF Polska za 43 mln euro (ok. 178,56 mln zł). Podczas zorganizowanego w połowie października spotkania w MSP zarząd Ciechu uzasadniał umowę z BASF zbyt wysokimi kosztami produkcji TDI w Bydgoszczy. (PAP)
olz/ mki/ jra/ ana/