Zwolnienia lekarskie. ZUS: na czele trzy województwa
Z nieobecności w pracy z powodu choroby najczęściej korzystają mieszkańcy woj. mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego a najrzadziej opolskiego, podlaskiego i lubuskiego. Od nowego roku obowiązują nowe zasady dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego, które mają zapobiec wydłużaniu wypłat.
- Mniej nieobecności w pracy z powodu choroby było tylko w woj. opolskim i podlaskim. Przeciętnie mieszkaniec naszego województwa przebywał na zwolnieniu lekarskim ok. 12 dni, jednak należy pamiętać, że jedna osoba może w ciągu roku dostać nawet kilka zwolnień – powiedziała Muchowska.
To oni najrzadziej idą na chorobowe
Z wyliczeń ZUS-u wynika, że ok. 45 proc Polaków co najmniej raz w zeszłym roku korzystała ze zwolnienia lekarskiego, częściej były to kobiety niż mężczyźni. Z nieobecności w pracy z powodu choroby najczęściej korzystają mieszkańcy woj. mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego a najrzadziej opolskiego, podlaskiego i lubuskiego.
Masowe zwolnienia lekarskie. Prezes ZUS: "tylko w marcu 2,5 mln e-ZLA". Będą kontrole?
W ub. roku w Lubuskiem z powodu Covid-19 wystawiono ponad 16,5 tys. zwolnień na łączna liczbę przeszło 127 tys. dni. To jednak nie wszystkie zwolnienia lekarskie, jakie znajdują się w rejestrze; są tam także dane dotyczące absencji w pracy z powodu choroby osób, które nie są ubezpieczone w ZUS.
W sumie, wszelkich zwolnień lekarskich w województwie wystawiono 570 tys. na łącznie 7 mln dni.
- Najczęstszym powodem absencji chorobowej były dolegliwości związane z ciążą, porodem i połogiem, które stanowiły ok. 17 proc. spośród wszystkich wystawionych zwolnień. 16,5 proc. zwolnień dotyczyło chorób układu mięśniowo-szkieletowego; 13,1 proc. urazów i zatruć; 11,6 proc. chorób układu oddechowego i 10,5 proc. zaburzeń psychicznych, których od lat przybywa – wymieniła rzeczniczka.
182 dni - nowy limit okresu zasiłkowego
Długoterminowe zwolnienia lekarskie są zmorą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego resort Marleny Maląg i Zakład Ubezpieczeń Społecznych planują gruntowną przebudowę systemu ubezpieczeń.
Złoży się na to między innymi zmiana sposobu waloryzacji świadczeń dla seniorów z tzw. starego portfela emerytalnego (którzy sporą część świadczenia wypracowali przed reformą w 1999 roku), bezgotówkowa wypłata emerytur po 1 stycznia 2022 roku oraz zmiana zasad wypłacania ubezpieczenia chorobowego.
Obowiązujące od stycznia nowe przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego (świadczenie wypłacane pracownikowi w czasie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą) mają zapobiegać sytuacji, w której pracownik, biorąc zwolnienia na różne schorzenia, mógł znacząco wydłużyć sobie okres wypłaty zasiłku chorobowego (obecnie jest to 80 proc. wynagrodzenia) ponad obowiązujący w roku limit 182 dni.
Jeżeli następujące po sobie niezdolności do pracy są spowodowane tą samą chorobą, okres zasiłkowy podlega zsumowaniu. Natomiast w sytuacji różnych jednostek chorobowych, pomiędzy którymi wystąpi choćby jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo. Tym samym nowa niezdolność do pracy skutkuje uzyskaniem przez ubezpieczonego kolejnego okresu zasiłkowego wynoszącego 182 dni.