Zwolnienie lekarskie w ciąży. Jak przygotować się na kontrole ZUS?
Podczas ciąży wiele kobiet decyduje się na zwolnienie lekarskie (L4), z różnych przyczyn, takich jak powikłania, zagrożenia ciąży czy stres związany z pracą. Jednak zanim zdecydujemy się przejść na takie zwolnienie, warto zrozumieć zasady obowiązujące przy "chodzącym" i "niechodzącym" L4.
Agata Muchowska, rzeczniczka ZUS w woj. lubuskim wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem "Gazeta Prawna", że w przypadku zwolnienia "chodzącego" kobieta w ciąży może wykonywać czynności zaspokajające podstawowe potrzeby życiowe, takie jak wizyty na badaniach lekarskich, spacery czy ćwiczenia zalecone przez lekarza. Jednak ważne jest przestrzeganie zaleceń medycznych, a wykonywane aktywności powinny służyć zdrowiu.
W zwolnieniu lekarskim chodzi o to, żeby dojść do zdrowia. Przypominam, że "chodzące" zwolnienie lekarskie to wciąż zwolnienie - nie można sobie wyjechać na wakacje, w góry, prowadzić bogatego życia kulturalno-sportowo-rekreacyjnego - podkreśla rzeczniczka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18
Wyjazd nad morze w trakcie zwolnienia lekarskiego
W sytuacji, gdy kobieta w ciąży otrzyma zalecenie lekarza dotyczące podróży nad morze w celu poprawy zdrowia, powinna poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu w ciągu trzech dni.
- Jeśli nie zastaniemy jej pod wskazanym adresem, poprosimy o podanie przyczyny nieobecności - podaje rzeczniczka w rozmowie z dziennikiem. Każda taka zmiana powinna być zgłoszona, aby uniknąć nieporozumień podczas ewentualnych kontroli.
Kontrole ZUS a wizyta u lekarza czy podróż do rodziców
Jeśli podczas kontroli ZUS, kobiety na zwolnieniu "niechodzącym" nie ma w domu, ważne, aby posiadała zaświadczenie lekarskie lub paragon z zakupów w aptece.
- Natomiast wiadomo, że zdarza się zapomnieć o paragonie bądź zaświadczeniu. Podobnie może wyjść na chwilę z domu, przewietrzyć się - wskazuje Muchowska dziennikowi. Podkreśla jednak, że zdarzają się sytuacje, gdy ktoś zapewnia, że był u lekarza czy w aptece, a widziano go w innym miejscu lub w międzyczasie wrzucał na portale społecznościowe zdjęcia z imprezy.
Jeśli kobieta chciałaby odwiedzić rodziców, którzy mieszkają w innym mieście, może to zrobić. W takim przypadku konieczne jest jednak zgłoszenie do ZUS zmiany miejsca pobytu oraz okresu, przez który będzie przebywać pod nowym adresem.
Kluczowe jest to, że podczas zwolnienia lekarskiego powinniśmy robić wszystko, aby dojść do zdrowia. Jeśli w powrocie do zdrowia pomogą nam rodzice, u których chcemy na tydzień czy dwa zamieszkać, to nie będzie to problem, tylko trzeba poinformować ZUS o zmianie adresu - tłumaczy rzeczniczka w rozmowie z "Gazetą Prawną".
Adres pobytu podczas zwolnienia lekarskiego możemy zmienić:
- telefonicznie,
- elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pomocą formularza POG,
- osobiście w każdej placówce ZUS.