Trwa ładowanie...
05-02-2008 11:24

Zwolnienie za pirackie oprogramowanie

Używasz w pracy nielegalnego oprogramowania? Uważaj, szef może cię zwolnić i obciążyć karą finansową w wysokości nawet trzech pensji.

Zwolnienie za pirackie oprogramowanie
deyb7cl
deyb7cl

Używasz w pracy nielegalnego oprogramowania? Uważaj, szef może cię zwolnić i obciążyć karą finansową w wysokości trzech pensji.

To pracodawca ponosi odpowiedzialność za pirackie oprogramowanie używane w jego firmie, niezależnie od tego czy zlecił jego instalację. Pracodawca nie musi nawet wiedzieć, że jego pracownicy używają na służbowych komputerach nielegalnych programów. Rolą pracodawcy jest wprowadzenie takich procedur, żeby wyeliminować możliwość korzystania w zakładzie z pirackich kopii programów. Nie oznacza to jednak, że pracownik może, nie licząc się z konsekwencjami, instalować w firmie nielegalne programy.

- Przedsiębiorca, u którego stwierdzono naruszenie praw autorskich do oprogramowania, musi liczyć się nie tylko z odpowiedzialnością karną i cywilną, ale z dużymi utrudnieniami w funkcjonowaniu firmy. Zabezpieczenie komputerów i serwerów, jako potencjalnych narzędzi przestępstwa i dowodów w postępowaniu karnym, może skutecznie na długi czas sparaliżować funkcjonowanie zakładu, a to dopiero początek nieprzyjemności - twierdzi Janusz Pobłocki, z kancelarii Pobłocki i Szarmach, specjalizuje się w prawie pracy.

W zależności od natury przedsiębiorstwa oraz wewnętrznych regulacji w firmie, za stwierdzone przypadki piractwa komputerowego do odpowiedzialności karnej mogą zostać pociągnięci: właściciel, zarząd, czy też dyrektor jednostki. Zarzuty mogą być postawione także pracownikom działu IT, których działania czy zaniechania spowodowały naruszenie prawa autorskiego. Kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności oraz przepadek narzędzi przestępstwa.

Poza konsekwencjami karnymi wobec osób odpowiedzialnych, przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za naruszenie praw do oprogramowania. Podmiot, którego prawa autorskie zostały naruszone, może dochodzić naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych lub przez zapłatę dwukrotności wartości oprogramowania.

deyb7cl

W przypadku gdy naruszenie jest zawinione poszkodowany może dochodzić zapłaty trzykrotności wartości programów oraz dodatkowej sumy na rzecz Funduszu Promocji Twórczości.

Uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać również jednokrotnego albo wielokrotnego ogłoszenia w prasie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie lub podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie, w sposób i w zakresie określonym przez sąd.

Pracodawca, który przez działanie pracownika zostanie narażony na opisane powyżej konsekwencje nie może uchylić się od odpowiedzialności. Relacja pracownika z pracodawcą jest regulowana przez przepisu kodeksu pracy, które jasno wskazują, że w razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca.

Pracodawca powinien zlecać służbom IT lub podmiotom zewnętrznym okresowe audyty legalności oprogramowania, może także zadbać o wprowadzenie blokady możliwości samodzielnej instalacji programów przez użytkownika.

Z drugiej strony powinien informować pracowników o skutkach wykroczeń związanych z użytkowaniem komputerów oraz wprowadzać do aktów regulujących stosunek pracy takie postanowienia, które umożliwią egzekwowanie ewentualnej odpowiedzialności pracownika.

deyb7cl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deyb7cl