Zwyżka eurodolara po komunikacie FOMC

W czasie wczorajszej sesji europejskiej złoty osłabiał się względem euro oraz dolara, kurs USD/PLN nie zdołał jednak przebić poziomu 3,5000, EUR/PLN natomiast zatrzymał się w okolicach 4,5740.

Inwestorzy wycofywali się z polskiej giełdy, wyprzedając jednocześnie złotego. Wraz ze złotym na fali nieco gorszych nastrojów osłabiały się pozostałe waluty regionu. Inwestorzy mają bowiem na uwadze ryzyko związane z inwestowaniem w europejskim regionie emerging markets. Pomimo, iż światowe giełdy rosną , a z największych gospodarek napływają pierwsze pozytywne sygnały, Europa Środkowo – Wschodnia wciąż pozostaje w stanie poważnej nierównowagi, związanej z deficytami na rachunkach obrotów bieżących i silnym uzależnieniem od finansowania zewnętrznego większości krajów regionu. To powoduje, że nawet w momencie poprawy sentymentu inwestycyjnego, europejskie rynki wschodzące nie cieszą się dużym zaufaniem.

Polska waluta nieoczekiwanie zaczęła odrabiać straty wieczorem. W czasie konferencji po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zapowiedziany został bowiem wykup rządowych obligacji USA przez Fed o wartości 300 mld dolarów, co wywołało gwałtowny wzrost eurodolara. Na fali zwyżki EUR/USD złoty zaczął dynamicznie zyskiwać na wartości, co w szczególności widoczne było w notowaniach pary USD/PLN, która wykazuje silną ujemną korelację z kursem eurodolara. Wartość amerykańskiej waluty wyrażona w PLN spadła do poziomu 3,3100, EUR/PLN zniżkował natomiast poniżej 4,5000. Początek dzisiejszej sesji przyniósł lekkie odbicie notowań EUR/PLN oraz USD/PLN odpowiednio do poziomów: 4,5400 oraz 3,3700.

O godz. 14.00 zostanie przedstawiony protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli będzie sugerował on, jakie kroki w sprawie stóp RPP może podjąć na kolejnym spotkaniu, po jego publikacji będziemy prawdopodobnie obserwować wzrost zmienności w notowaniach polskiej waluty.

Na wczorajszej sesji amerykańskiej kurs EUR/USD odnotował bardzo silny wzrost – z okolic 1,3100 aż do 1,3500. Ruch ten został wywołany przez komunikat po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. W komunikacie tym amerykańskie władze monetarne zapowiedziały m.in. wykup za kwotę 300 mld USD długoterminowych obligacji skarbowych oraz kupno aktywów powiązanych z rynkiem hipotecznym za 750 mld USD. Inwestorzy działania te odebrali jako dodruk pieniądza i przystąpili do wyprzedaży amerykańskiej waluty.

Z drugiej strony rozbudziły one nadzieje na poprawę sytuacji w gospodarce USA, co dało impuls do wzrostów na Wall Street. Oprócz wspomnianych działań, FOMC ogłosił, iż stopy procentowe pozostawia bez zmian – główną w przedziale 0-0,25%. Z uwagi na kiepski stan gospodarki, przedstawiciele Komitetu nie wykluczają pozostawienia kosztu pieniądza w pobliżu zera przez dłuższy czas.

Wczorajsza zwyżka kursu EUR/USD zatrzymała się w pobliżu dość istotnych oporów – psychologicznej bariery 1,3500 oraz 50% zniesienia spadków wartości euro względem dolara od połowy grudnia 2008 do początku marca 2009 r. (1,3580). Ich sforsowanie mogłoby dać impuls do dalszych dynamicznych wzrostów, nawet do 1,4000.

Dolar osłabił się wczoraj nie tylko względem euro ale również względem innych walut, m.in. japońskiego jena. Kurs USD/JPY spadł z poziomu 98,00 na 95,50. Najbliższe istotne wsparcie w notowaniach tej pary walutowej znajduje się na 95,00. Powinno ono przynajmniej chwilowo powstrzymać deprecjację dolara względem jena. Ciekawą sytuację obserwujemy obecnie w notowaniach pary EUR/JPY. Dotarła ona wczoraj w pobliże kilkumiesięcznych maksimów (usytuowanych nieco powyżej 130,00).

Nie powiodły się jednak próby ich sforsowania, co zaowocowało odreagowaniem, które z kolei zwiększyło presję spadkową w notowaniach USD/JPY. Jeśli dość dobre nastroje, jakie ostatnio panują na rynkach, zdołają się dłużej utrzymać, kurs EUR/JPY prawdopodobnie podejmie kolejne próby pokonania wspomnianych oporów.

Joanna Pluta
Tomasz Regulski
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Źródło artykułu:TMS Brokers
kurseurowaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)