Trwa ładowanie...
d1ran3f

Zysk netto Grupy Azoty wyniósł w I kw. 379,2 mln zł (opis)

09.05. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty miała w I kwartale 2013 roku 379,2 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 161,7 mln zł rok wcześniej....

d1ran3f
d1ran3f

09.05. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty miała w I kwartale 2013 roku 379,2 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 161,7 mln zł rok wcześniej. Wynik był lepszy od konsensusu rynkowego na poziomie 141 mln zł. Firma odnotowała zysk z tytułu okazyjnego nabycia udziałów w ZA Puławy w kwocie 174,3 mln zł.

Zysk operacyjny wzrósł w tym okresie do 419,1 mln zł z 240,7 mln zł przed rokiem i był wyższy od średniej prognoz rynkowych na poziomie 198,8 mln zł.

Przychody grupy zwiększyły się do 2.677,5 mln zł z 1.905,7 mln zł. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wyniesie 2.660,5 mln zł.

Do czynników nietypowych, mających wpływ na wyniki firmy, należy zaliczyć nabycie akcji ZA Puławy.

d1ran3f

"Wejście do Grupy Azoty spółki Grupa Azoty ZA Puławy SA poszerzyło obszar działalności grupy, zwiększając skalę produkcji, przychody, poszerzając ofertę produktową Grupy Azoty" - napisano w raporcie.

Grupa Azoty podała, że na osiągnięty zysk na działalności operacyjnej miał wpływ zysk z tytułu okazyjnego nabycia udziałów w ZA Puławy w kwocie 174,3 mln zł.

Spółka tłumaczy, że zysk ten wynika przede wszystkim z przeprowadzonej wyceny do wartości godziwej rzeczowych aktywów trwałych, w tym prawa wieczystego użytkowania gruntów otrzymanego w przeszłości przez ZA Puławy, wyceny do wartości godziwej udziałów w podmiotach dostępnych do sprzedaży oraz zapasów.

"Biorąc pod uwagę, że na dzień sporządzenia niniejszego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie ustalono wartości godziwej wszystkich nabytych aktywów netto, oszacowany zysk z tytułu okazyjnego nabycia jest kwotą wstępną i może ulec zmian ie po dokonaniu ostatecznego rozliczenia nabycia" - poinformowała spółka.

d1ran3f

Zysk operacyjny segmentu nawozy wyniósł w I kw. 286,2 mln zł, a w segmencie chemia 24,9 mln zł. Obszar tworzywowy przyniósł 20,8 mln zł straty operacyjnej, a pigmenty 4,1 mln zł straty.

Grupa Azoty poinformowała, że w pierwszym kwartale sytuacja na krajowym rynku rolnym przebiegała pod znakiem wysokich notowań cen zbóż, które - mimo osiągnięcia w styczniu rekordowo wysokiego poziomu - w kolejnych miesiącach uległy nieznacznym spadkom.

Z kolei na rynku kaprolaktamu utrzymywał się słaby popyt. Mimo wysokiego poziomu cen benzenu, ceny kaprolaktamu nie wzrosły proporcjonalnie. Popyt w Europie jest skorelowany z kryzysem gospodarczym, natomiast zmniejszony popyt w Azji wynika głównie z oczekiwań na kwietniowe spadki cen surowców.

"Dodatkowym czynnikiem świadczącym o możliwości redukcji bądź utrzymania cen na poziomie podobnym do pierwszego kwartału 2013 roku jest niski popyt na rynku tekstylnym i motoryzacyjnym z wyłączeniem samochodów klasy premium" - podała spółka. (PAP)

morb/ osz/

d1ran3f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ran3f