Trwa ładowanie...
d40olwi
giełda
25-04-2017 17:46

Zysk netto Grupy Kęty wzrósł r/r do 54,69 mln zł w I kw. 2017 r.

Warszawa, 25.04.2017 (ISBnews) - Grupa Kęty odnotowała 54,69 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2017 r. wobec 54,08 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

d40olwi
d40olwi

"W pierwszym kwartale utrzymała się bardzo dobra koniunktura zarówno na rynku krajowym jak i europejskich rynkach eksportowych. Jedynym rynkiem, na którym grupa kapitałowa zanotowała spadek, był rynek amerykański. W ujęciu wartościowym największe wzrosty w eksporcie osiągnięto na rynkach czeskim, węgierskim, niemieckim i włoskim. Potwierdzeniem oznak dobrej koniunktury są wskaźniki publikowane przez GUS w zakresie wzrostu produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Dodatkowo bardzo udanie ?wystartowała" sprzedaż produkowanej od połowy czwartego kwartału 2016 roku folii BOPP. Już po kilku miesiącach od uruchomienia linii osiąga ona 60% wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych. W rezultacie grupa kapitałowa osiągnęła 601,5 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 69,8 mln zł skonsolidowanego zysku z działalności operacyjnej oraz 54,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto" - czytamy w komentarzu zarządu do wyników.

"Niższa marża na działalności operacyjnej wynika ze wzrostu bazy surowcowej (średnie ceny aluminium wyrażone w złotówkach wzrosły w pierwszym kwartale o 25%) oraz uwzględnieniu w konsolidacji spółki słoweńskiej Aluminium Kety Emmi, która w pierwszym kwartale 2016 roku nie była konsolidowana, a która notuje niższe marże od tych osiąganych na dotychczasowej działalności" - czytamy dalej.

Zysk operacyjny wyniósł 69,83 mln zł wobec 66,02 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 601,54 mln zł w I kw. 2017 r. wobec 519,04 mln zł rok wcześniej.

d40olwi

"Wzrost przychodów ze sprzedaży uzyskały dwa z pośród trzech segmenty biznesowych grupy kapitałowej. W Segmencie Wyrobów Wyciskanych (SWW) przychody wzrosły dzięki większym wolumenom sprzedaży (+19%), konsolidacji zakupionej w czerwcu 2016 roku słoweńskiej spółki Aluminium Kety Emmi oraz rosnącą ceną aluminium na rynnach światowych (wzrost średniej ceny aluminium w przeliczeniu na złotówki o 25%). W Segmencie Opakowań Giętkich (SOG) przychody wzrosły dzięki rozpoczęciu sprzedaży foli BOPP wyprodukowanej w zakładzie uruchomionym w połowie czwartego kwartału 2016 roku. We wszystkich segmentach wzrosty przychodów odnotowano na rynku krajowym. W eksporcie, jedynie w Segmencie Systemów Aluminiowych nie udało się zastąpić niższych przychodów z rynku amerykańskiego zamówieniami z innych kierunków. W pozostałych dwóch segmentach dynamika eksportu była porównywalna z krajową (SOG) lub wyższa (SWW)" - czytamy także w komentarzu.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie I kw. 2017 r. wyniósł 5,44 mln zł wobec 6,24 mln zł zysku rok wcześniej.

Pod koniec marca Grupa Kęty szacowała, że w I kw. br. skonsolidowany zysk operacyjny wyniesie ok. 68 mln zł (co oznacza wzrost 3% r/r), EBITDA wyniesie ok. 99 mln zł (wzrost o ok. 8% r/r). w I kw. 2017 r. Z kolei szacowany skonsolidowany zysk netto I kw. br. będzie porównywalny z wynikiem z zeszłego roku i wyniesie 54 mln zł.

Grupa Kęty S.A. jest spółką dominującą grupy kapitałowej, która działa w pięciu obszarach biznesowych: produkcji profili aluminiowych, projektowania i produkcji systemów architektonicznych oraz zewnętrznych rolet aluminiowych, produkcji opakowań giętkich, usług budowlano-montażowych w zakresie fasad aluminiowych oraz produkcji akcesoriów do montażu okien i drzwi. W 2016 r. miała 2,29 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

d40olwi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40olwi