Trwa ładowanie...
djtrajy

Zysk netto grupy PZU poniżej oczekiwań, kurs spada (opinia, aktl.2)

12.03. Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy PZU w IV kwartale 2013 roku wyniósł 528,2 mln zł i okazał się 11 proc. gorszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on...

djtrajy
djtrajy

12.03. Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy PZU (Zobacz notowania spółki ») w IV kwartale 2013 roku wyniósł 528,2 mln zł i okazał się 11 proc. gorszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 595,2 mln zł. Analitycy zwracają uwagę na wysokie koszty akwizycji i oceniają, że początkowa reakcja rynku na wyniki może być negatywna, jednak później kurs może zareagować pozytywnie przez oczekiwania na wysoką dywidendę.

O 9.10 akcje PZU tracą 0,87 proc. i kosztują 427,95 zł.

MARCIN JABŁCZYŃSKI, DEUTSCHE BANK

"Wyniki są trochę gorsze od oczekiwań. Wydaje się, że głównym winowajcą jest wskaźnik mieszany w segmencie majątkowym, który się istotnie pogorszył. W biznesie masowym w Polsce w IV kwartale było pod tym względem trochę słabo i to by tłumaczyło rozbieżność na poziomie wyniku netto.

djtrajy

Segment życiowy wygląda dobrze, marża operacyjna jest bardzo dobra, wynosi 22 proc.

Wyniki w tym roku będą pod presją, możliwa jest gorsza techniczna rentowność segmentu majątkowego, wynik inwestycyjny także może być pod presją. To powoduje, że w 2014 roku zyski raczej spadną. Wynik na poziomie ubiegłorocznym jest raczej nie do utrzymania.

Kluczową sprawą jest obecnie, czy spółka zdąży z emisją długu, bo może się okazać, że duża część dywidendy była wypłacona już w listopadzie.

Reakcja inwestorów na te wyniki może być lekko negatywna".

djtrajy

KAMIL STOLARSKI, BESI:

"Wyniki operacyjne PZU generalnie zgodne z oczekiwaniami i powinny mieć neutralnych wpływ na kurs. Może on jednak zareagować pozytywnie przez oczekiwania na wysoką dywidendę.

Wynik składkowy w segmencie majątkowym skurczył się o 1 proc. Jednak w kontekście opisywanych w mediach wojen cenowych należy uznać, że jest to dobry wynik.

Wynik inwestycyjny, 629 mln zł, jest również zgodny z oczekiwaniami, na poziomie, którego można się spodziewać w kolejnych kwartałach.

djtrajy

Wyższe koszty odszkodowań moim zdaniem nie wynikają jedynie z sezonowości, prawdopodobnie były tam zdarzenia jednorazowe.

Analizując zysk jednostkowy oceniam, że KNF zgodziłby się na wypłatę jeszcze do 3,3 mld zł dywidendy. Biorąc pod uwagę politykę dywidendową PZU spodziewam się, że DPS za 2013 r. wyniesie 38 zł, co implikuje stopę dywidendy na poziomie 8-9 proc., najwyższą wśród dużych spółek.

PZU może jeszcze pokusić się o wypłatę części kapitału nadwyżkowego w formie zaliczki na poczet dywidendy z zysku za 2014 r. Mogłoby to być dodatkowe 7 zł na akcję".

djtrajy

PAWEŁ KOZUB, UNICREDIT CAIB

"Wyniki są gorsze niż konsensus o ponad 10 proc.. Większość tej rozbieżności wynika ze wzrostu kosztów akwizycji o ponad 50 mln zł kwartał do kwartału. PZU od dłuższego czasu sygnalizowało przesunięcie w stronę drogich kanałów akwizycji i większe premie dla dystrybutorów, ale tak duża zmiana kwartał do kwartału rodzi pytanie, czy jest to zmiana strukturalna, czy koszty pozostaną na poziomie ok. 550 mln zł, czy możliwy jest powrót do poprzednich poziomów.

Jeśli byłaby to zmiana strukturalna, to byłoby negatywne dla spółki, bo nakłada się na oczekiwania wzrostu odszkodowań i mogłoby pogorszyć wskaźnik mieszany.

djtrajy

Wynik inwestycyjny i składki są zgodne z konsensusem. Bardzo dobrze zachowywała się składka w segmencie majątkowym. To kwartalna sezonowość, ale mieliśmy np. dobre wyniki segmentu AC, który do tej pory zachowywał się relatywnie słabo.

Początkowo reakcja może być raczej negatywna - obserwowaliśmy wyraźny wzrost kosztów akwizycji i istnieje szansa, że w dużej części jest to zmiana strukturalna, ale to co będzie kluczowe dla kursu to oczekiwania spółki co do tego, jak będą się kształtowały koszty akwizycji w przyszłości".


W całym 2013 roku zysk netto grupy PZU wyniósł 3,29 mld zł, czyli był o 1,2 proc. niższy niż w 2012 roku.

djtrajy

Wskaźnik ROE za 2013 rok wyniósł 24,1 proc., co oznacza wzrost o 0,1 pkt proc. w porównaniu do 2012 roku.

Składka przypisana brutto grupy w IV kwartale wyniosła 4.077,5 mln zł. Składka okazała się zgodna z oczekiwaniami analityków, którzy liczyli, że wyniesie ona 4.036,4 mln zł (w przedziale oczekiwań 3.869-4.185 mln zł).

Odszkodowania netto wyniosły w ostatnim kwartale 2013 roku 2.950,9 mln zł. Rynek spodziewał się tymczasem odszkodowań na poziomie 2.937,9 mln zł w przedziale oczekiwań 2.801-3.126 mln zł.

Wynik na działalności lokacyjnej wyniósł w ostatnim kwartale 2013 roku 629,5 mln zł, czyli był o 6 proc. wyższy od oczekiwań analityków na poziomie 595,4 mln zł.

PZU podało w środę, że zarząd spółki nie zdecydował w sprawie podziału zysku za 2013 rok. W 2013 roku PZU wypłacił zaliczkowo dywidendę z zysku za 2013 rok w wysokości 20 zł na akcję. (PAP)

seb/ mj/ jtt/

djtrajy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djtrajy