Trwa ładowanie...

Żywność zdrożeje, bo zakłady będą płaciły za kontrole

Unia Europejska zamierza obarczyć przedsiębiorców opłatami za działania urzędowych inspektorów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Żywność zdrożeje, bo zakłady będą płaciły za kontroleŹródło: Thinkstockphotos, fot: Brendan Smialowski
d39vuns
d39vuns

Gazeta wyjaśnia, że chodzi o opublikowany w maju przez Komisję Europejską pakiet czterech projektów rozporządzeń z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego i funkcjonowania łańcucha żywnościowego. Wśród przetwórców żywności i handlowców wiele obiekcji budzi projekt dotyczący kontroli i innych czynności urzędowych Przewiduje on bowiem obowiązkowe opłaty za wszystkie urzędowo przeprowadzane kontrole.

Obecnie firmy w Polsce - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej" - muszą ponosić koszty kontroli wszczynanych przez Inspekcję Weterynaryjną, która korzysta z pomocy zatrudnionych poza jej organami lekarzy weterynarii. Zgodnie z nowymi przepisami firmy będą otrzymywały fakturę za każde badanie przeprowadzone przez urzędowego inspektora. Dziś koszt takiej kontroli, ale bez zlecania specjalistycznych badań żywności, wynosi około tysiąca złotych.

- Sprzeciwiamy się rozwiązaniu, zgodnie z którym koszt utrzymania kontrolnego aparatu państwowego zostanie przerzucony na przedsiębiorców. Przecież płacą oni podatki, z których pieniądze są przekazywane na ten cel - wyjaśnia Karol Stec z departamentu prawnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

d39vuns
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39vuns