Państwa i regiony, w których żyje się najgorzej oraz najlepiej. Ranking OECD

Najlepiej jest mieszkać w Australii, a unikać Meksyku! Canberra została uznana za najwygodniejsze miejsce do życia przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy. Polska pod tym względem znajduje się daleko za światową czołówką.

Państwa i regiony, w których żyje się najgorzej oraz najlepiej. Ranking OECD
Źródło zdjęć: © fotolia.pl

11.10.2014 | aktual.: 13.10.2014 10:07

Najlepiej jest mieszkać w Australii, a unikać Meksyku! Canberra została uznana za najwygodniejsze miejsce do życia przez OECD. Polska pod tym względem znajduje się daleko za światową czołówką. W rankingu ujęto też "najlepsze i najgorsze" regiony - w tym również polskie.

Stolica Australii uzyskała maksymalną ocenę w trzech kategoriach (zarobki, bezpieczeństwo, aktywność społeczna), a w kolejnych pięciu wskaźniki przekraczały 9 pkt. Mieszkańcy tego miasta mają chociażby niezwykle komfortową sytuację mieszkaniową. Na jedną osobę przypada tam średnio 2,4 pokoju.

W czołówce rankingu znalazły się także m.in. kolejne australijskie miasta: Sydney, Perth i Melbourne oraz dwa stany USA: New Hampshire i Minnesota. Eksperci wysoko ocenili również m.in. Sztokholm, Kolumbię Brytyjską czy dwa regiony w zachodniej Norwegii.

Najcięższe warunki do życia panują natomiast w Meksyku. To właśnie stany z tego kraju zajęły wszystkie dziesięć ostatnich miejsc w zestawieniu. Na zatrważająco niskim (niemal zerowym) poziomie znajdowały się tam: bezpieczeństwo, zarobki i edukacja.

Raport OECD objął ogółem 362 regiony należące do 34 krajów członkowskich tej organizacji. Oceniano je w 10-stopniowej skali, biorąc pod uwagę dziewięć kryteriów: dostęp do usług, zdrowie, edukacja, bezpieczeństwo, warunki mieszkaniowe, zarobki, środowisko, praca i aktywność obywatelska.

W zestawieniu krajów na pierwszym miejscu uplasowała się także Australia (76,5 pkt.) przed Norwegią, Kanadą, Szwecją i USA. Pięć innych państw, na czele z Meksykiem (zaledwie 15,1 pkt.), zostało z kolei uznanych za miejsca, gdzie życie jest najtrudniejsze. Wśród nich znalazła się niestety także Polska oraz dwa inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej: Słowacja i Węgry, a także Turcja.

Jak się żyje w Polsce?

Jeśli chodzi o warunki życia, Polska znacznie odstaje od krajów przodujących w zestawieniu OECD. Za najlepsze do życia regiony w naszym kraju uznano województwa mazowieckie i pomorskie, które tracą jednak ponad 30 pkt. do liderów rankingu. Najgorzej oceniono natomiast świętokrzyskie, łódzkie i opolskie.

Poziom życia w polskich województwach wg OECD

Obraz

Naszej pozycji nie była w stanie zbytnio poprawić znajdująca się na bardzo dobrym poziomie edukacja. W trzech województwach osiągnęła ona maksymalną ocenę, a w żadnym z pozostałych nie spadła poniżej 9 pkt.

Nieźle przedstawia się też kwestia bezpieczeństwa, zwłaszcza na Podkarpaciu i w Wielkopolsce. Fatalnie wypadamy natomiast jeśli chodzi o zarobki, warunki mieszkaniowe, aktywność obywatelską oraz środowisko.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (469)