Kto za Rostowskiego? Giełda nazwisk
Jacek Rostowski jednak odchodzi? Największe dzienniki wymieniają dzisiaj nazwisko ministra finansów na pierwszym miejscu.
20.11.2013 | aktual.: 20.11.2013 07:59
"Przesądzona wydaje się ministra Rostowskiego, autora mocno krytykowanych zmian w OFE" - pisze "Gazeta Wyborcza". Również wedle informacji "Rzeczpospolitej" jego odejście jest niemal pewne. Poszukiwanie jego następcy trwa od kilku miesięcy. Ostatecznie na polu walki zostali byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej - Dariusz Rosati, a także Bogusław Grabowski.
Gdyby Rosati został szefem resortu finansów to byłaby to najbardziej zadziwiająca wolta w rządzie. Obecny szef sejmowej komisji finansów wydaje się bowiem nie być przekonany do zmian w systemie emerytalnym, które forsuje rząd. We wrześniu Rosati stwierdził, że będzie doradzał córce (aktorce Weronice - przyp. red.), by została w OFE. Rostowski ripostował, że swojej będzie zalecał, by wybrała ZUS.
Dariusz Rosati jest ekonomistą, obecnie posłem klubu Platformy Obywatelskiej oraz szefem Sejmowej Komisji Finansów. Od 1987 do 1990 roku uczestniczył w pracach Komisji ds. Reformy Gospodarczej, a w latach 1988–1989 był członkiem zespołu doradców ekonomicznych Prezesa Rady Ministrów.
W latach 1991–1995 pracował w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w Genewie jako szef sekcji krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Od 1994 do 1997 zasiadał w Radzie Strategii Gospodarczej przy Radzie Ministrów.
Od grudnia 1995 do października 1997 zajmował stanowisko ministra spraw zagranicznych, od 1998 do 2004 zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej I kadencji. W 2001 został członkiem grupy doradców ekonomicznych Przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego. W latach 2004-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego.
Byłaby to najbardziej zadziwiająca wolta w rządzie, po tym jak we wrześniu stwierdził, że jakby miał doradzać swojej córce, to doradzałby jej pozostanie w OFE.
Bogusław Grabowski to w tej chwili prezes Skarbiec Asset Management Holding. Jest ekonomistą i menedżerem.
Brał udział w różnych programach badawczych, publikował prace z zakresu polityki pieniężnej, systemu bankowego i teorii bilansu płatniczego. Zajmuje się także teorią makroekonomii.
W latach 1993–1997 zajmował stanowisko prezesa zarządu Petrobanku S.A. Od 1998 do 2004 zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej I kadencji. W 2000 był wymieniany jako ewentualny kandydat do objęcia urzędu premiera w miejsce Jerzego Buzka w ramach koalicji AWS-UW.
W 2004 został prezesem zarządu PTE Skarbiec-Emerytura S.A., a w 2006 prezesem zarządu Skarbiec AMH S.A.
"GW" do listy dorzuca jeszcze unijnego komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego, prezesa BZ WBK Mateusza Morawieckiego czy prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełłę.
Ekonomista Janusz Lewandowski pełnił funkcję ministra przekształceń własnościowych w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego (1990–1991) i Hanny Suchockiej (1992–1993). Doprowadził do uruchomienia giełdy i opracowania Programu Powszechnej Prywatyzacji.
W okresie od kwietnia 2003 do kwietnia 2004 był obserwatorem przy Parlamencie Europejskim. Był przez 2,5 roku przewodniczącym komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, następnie objął funkcję jej wiceprzewodniczącego.
W 2009 został nominowany przez rząd na polskiego komisarza europejskiego ds. programowania finansowego i budżetu w II Komisji José Barroso. Został nim 9 lutego 2010 roku.
Bankowiec Mateusz Morawiecki w latach 1992-1995 menedżer odpowiedzialny za marketing i finanse w firmach konsultingowych i wydawniczych Cogito sp. z o.o. i Enter sp. z o.o. W 1995 odbył staż w Deutsche Bundesbank w departamentach kredytowym, nadzoru kredytowego oraz nadzoru nad rynkami kapitałowymi, w latach 1996-1997 prowadził projekty badawcze w zakresie bankowości i makroekonomii na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem.
W 1998 został zastępcą dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej MSZ. Był członkiem zespołu ministerialnego negocjującego warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w kilku obszarach i autorem treści wielu punktów z oficjalnego stanowiska RP w negocjacjach preakcesyjnych.
Od 1998 roku pracuje w Banku Zachodnim SA (od 2001 Bank Zachodni WBK). W 2010 roku był brany pod uwagę jako potencjalny następca Sławomira Skrzypka po tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej na stanowisku prezesa NBP.
Menedżer na polskim rynku kapitałowym Zbigniew Jagiełło karierę rozpoczynał w Pioneer Pierwszym Polskim Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A. kierując biurem regionalnym we Wrocławiu.
W 2000 roku objął funkcję Prezesa Zarządu Pekao/Alliance TFI S.A.
W 2006 roku objął funkcję szefa dystrybucji Pioneer Investments w regionie Europy Centralnej i Wschodniej (CEE). Był przewodniczącym Rady Nadzorczej Pekao Financial Services Sp. z o.o., wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Pekao Pioneer PTE S.A., członkiem Rady Nadzorczej spółki giełdowej Ciech S.A. oraz członkiem Rady Nadzorczej Banku Pocztowego S.A.
W dniu 14 września 2009 roku powołany na stanowisko Prezesa Zarządu PKO Bank Polski. Jest Członkiem Zarządu Związku Banków Polskich oraz międzynarodowej organizacji Institut International D’Etudes Bancaires. Pełni funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Kongresu Bankowości Detalicznej organizowanego przez Gdańską Akademię Bankową.