Zarobki w sektorze nieruchomości
Wraz z deregulacją zawodów pośrednika i zarządcy otworzą się nowe możliwości dla osób chcących pracować w tych zawodach. Czy gra jest „warta świeczki”?
18.12.2012 | aktual.: 04.07.2017 16:49
Sytuacja na rynku nieruchomości powiązana jest z tempem wzrostu gospodarczego kraju. Analizując rozwój rynku nieruchomości w kategorii liczby mieszkań oddanych do użytku na sprzedaż bądź wynajem, możemy mówić o stabilnym trendzie wzrostowym w ciągu ostatnich kilku lat. Tendencja ta jednak załamała się i od 2010 roku oddawanych jest coraz mniej mieszkań.
Analizując się miesięczną wysokość przeciętnego wynagrodzenia, okazuje się że w dłuższym okresie płace systematycznie rośną. W 2011 roku osoby pracujące w branży zarabiały 3 710 PLN, w 2009 roku - 3 416 PLN, podczas gdy w roku 2004 średnie wynagrodzenia kształtowały się na poziomie 2 526 PLN. W cyklu rocznym można również zauważyć inne prawidłowości. Największe wzrosty płac są w kwietniu, wrześniu i grudniu. Być może wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest szukanie właśnie w tym czasie przez studentów mieszkań na nowy rok akademicki. W rezultacie zawierana jest większa liczba umów, przez co zwiększa się wynagrodzenie pośredników i agentów.
Jak kształtowały się płace osób związanych z rynkiem nieruchomości w 2011 roku? Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, najwyższe wynagrodzenia z zaprezentowanych mieli specjaliści zarządzający budynkami i budowlami. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 4 125 PLN. O 325 PLN mniej otrzymywali specjaliści ds. nieruchomości. Połowa administratorów nieruchomości zarabiała w 2011 roku pomiędzy 2 500 a 4 030 PLN.
Nikogo nie zdziwi fakt, iż najwyższe zarobki w kraju otrzymywali mieszkańcy województwa mazowieckiego. Wynagrodzenia wyniosły tam 4 406 PLN. O około 500 PLN mniej niż w mazowieckim płacono w województwie zachodniopomorskim i wielkopolskim. Najniżej opłacane były osoby pracujące w południowo-wschodniej Polsce (województwo podkarpackie i lubelskie). Płace osób pracujących w obsłudze rynku nieruchomości oscylowały tam w granicach 3 000 – 3 100 PLN.
Jednym z najważniejszych czynników przy ustalaniu pensji osób w obsłudze nieruchomości jest to, czy są one zaangażowane w sprzedaż czy nie. Na stanowiskach sprzedażowych, najczęściej płace oparte są na pewnej stałej części i na wynagrodzeniu zmiennym zależnym od wyników. Pośrednicy przykładowo otrzymują średnio 2-3% od każdej sfinalizowanej transakcji.
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!
Magdalena Wrzesień
Sedlak & Sedlak
wynagrodzenia.pl
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )