1/4 Polaków angażuje się w wolontariat
Ponad 23% dorosłych Polaków zdecydowało
się w 2005 roku na podjęcie pracy w charakterze wolontariuszy.
Wśród nich najwięcej jest osób młodych - wynika z badań
przeprowadzonych w listopadzie na zlecenie Stowarzyszenia
Klon/Jawor.
02.12.2005 15:55
Dariusz Pietrowski z Centrum Wolontariatu przypomniał na konferencji prasowej w Warszawie, że pod pojęciem wolontariatu rozumie się "bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, które wykracza poza więzi rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie".
Pietrowski zaznaczył, że z obserwacji Centrum Wolontariatu wynika jednak, że coraz częściej w prace wolontarystyczne angażują się także emeryci. _ Dla ludzi starszych to pomysł na aktywność; mogą podzielić się z kimś swoją wiedzą, realizować pasje, na które do tej pory nie mieli czasu _ - dodał. Podkreślił, że także "środowiska biznesu zaczynają coraz chętniej włączać się w programy wolontariatu pracowniczego".
Wolontariusze działają m.in. w organizacjach pozarządowych, instytucjach społecznych, świetlicach socjoterapeutycznych, szpitalach, bibliotekach, ośrodkach pomocy społecznej, domach kultury. Opiekują się dziećmi, np. prowadząc dla nich popołudniowe zajęcia w szkołach, a także pomagają im w odrobianiu lekcji.
Pietrowski poinformował, że od kilku miesięcy działa Agencja Promocji i Rozwoju Wolontariatu. _ Efekt pracy agencji to udzielenie ponad 150 porad prawnych, przeszkolenie ponad 750 wolontariuszy i 200 koordynatorów pracy, zbudowanie informatycznego systemu Biura Pośrednictwa Pracy dla Wolontariuszy _ - wyjaśnił.
Wśród polskich wolontariuszy największą grupę stanowią osoby młode poniżej 25 roku życia (studenci lub uczniowie). Zwiększa się także liczba wolontariuszy wśród osób między 36. a 45. rokiem życia, pracujących zawodowo.
Najczęstszym powodem pracy społecznej są dla wolontariuszy ich moralne, religijne i polityczne przekonania, a także zainteresowanie i przyjemność z jej wykonywania. Część osób angażuje się w wolontariat, licząc na odwzajemnienie pomocy w przyszłości.
Pietrowski poinformował, że 18 grudnia w Warszawie zostanie rozstrzygnięty konkurs dla wolontariuszy pod hasłem "Barwy wolontariatu". W konkursie zostaną przyznane nagrody w pięciu kategoriach - pomoc społeczna i ochrona zdrowia, ekologia, edukacja, kultura i sport, rozwój lokalny i demokracja oraz pomoc osobom niepełnosprawnym.
Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu powstało w Warszawie w 1993 roku, a jego działalność polega przede wszystkim na tworzeniu sieci kontaktów pomiędzy wolontariuszami a organizacjami czy osobami oczekującymi pomocy. W warszawskim centrum zarejestrowanych jest 4 tys. osób, które zdecydowały się podjąć pracę w charakterze wolontariuszy. W Polsce działa 17 Centrów Wolontariatu.
Sondaż na temat wolontariatu został przeprowadzony przez firmę SMG/KRC między 7 a 10 listopada na próbie 1007 dorosłych Polaków. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który przypada 5 grudnia, obchodzony jest od 1986 roku.