Co zrobić z pieniędzmi na wypadek wojny. Rady eksperta
Rosnące wydatki na obronność sprawiają, że sektor zbrojeniowy przyciąga coraz większe zainteresowanie inwestorów. Firmy, takie jak Rheinmetall czy Safran notują dynamiczne wzrosty. Polska również zaczyna odgrywać istotną rolę w tym sektorze.
Europa znalazła się w trudnym momencie swojej historii. Jak podaje bezprawnik.pl, Rosja eskaluje napięcia, kierując ultimata wobec NATO, a Stany Zjednoczone wykazują coraz większą niepewność w swoich zobowiązaniach sojuszniczych. W rezultacie kraje europejskie poszukują nowych strategii obronnych, co ma kluczowe konsekwencje dla m.in rynków finansowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kosztował 87 mln zł. Oto nowy dworzec w Olsztynie od środka
Inwestowanie w sektor zbrojeniowy
Sektor obronny staje się jednym z kluczowych obszarów inwestycyjnych. Przykładem jest niemiecka spółka akcyjna Rheinmetall, której akcje wzrosły kilkukrotnie od 2022 roku. Polska, przeznaczając aż 4,7 proc. PKB na obronność, również zaczyna odgrywać istotną rolę w tym sektorze.
Jacob Falkencrone, dyrektor ds. strategii inwestycyjnych Saxo Banku, w rozmowie z portalem przyznaje, że branża obronna w Europie wciąż jest gotowa na długoterminowy wzrost strukturalny.
– Chociaż wyceny akcji znacząco wzrosły, odzwierciedlając wysokie oczekiwania, sektor ten może utrzymać impet dzięki konsekwentnemu wsparciu politycznemu i strategicznym inwestycjom – wskazał w rozmowie z portalem ekspert.
Firmy takie jak Rheinmetall, Safran czy BAE Systems mogą być beneficjentami tego trendu. Falkencrone zaznacza, że inwestorzy powinni rozważyć także ETF-y (giełdowy fundusz inwestycyjny) skoncentrowane na europejskim sektorze lotniczym i obronnym.
– Wydatki na obronność napędzane wojną zazwyczaj przekładają się na wyższe zyski, silne przepływy pieniężne i długotrwałą przewagę rynkową firm zbrojeniowych, czyniąc je defensywną inwestycją w czasach niestabilności geopolitycznej – tłumaczył ekspert.
Choć polskie firmy nie są jeszcze tak rozpoznawalne jak zachodnioeuropejskie, rosnące wydatki i programy modernizacyjne również stwarzają okazję do wzrostu.