Trwa ładowanie...
odpis podatkowy

1 procent. Komu Polacy dali nawięcej? Są już dane

To tylko 1 procent, a prawie 558 milionów złotych trafi do organizacji pożytku publicznego. Ministerstwo Finansów podsumowało, komu Polacy przekazali część swojego podatku dochodowego z rozliczenia za 2014 rok.

Share
1 procent. Komu Polacy dali nawięcej? Są już dane
Źródło: Fotolia
d1tighl

To tylko 1 procent, a prawie 558 mln zł trafi do organizacji pożytku publicznego. Ministerstwo Finansów podsumowało, komu Polacy przekazali część swojego podatku dochodowego z rozliczenia za 2014 r.

- Deklarację wypełniło prawie 12,5 miliona Polaków, to rekord - powiedział Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów. Polacy chętnie wspierają te organizacje, które pomagają chorym dzieciom. Dużo pieniędzy trafiło także do organizacji wspierających osoby niepełnosprawne, niezależnie od wieku. Pokaźną kwotę uzyskały też fundacje zajmujące się szeroko pojętą przyrodą.

d1tighl

- Pieniądze przekazywane są często na rzecz fundacji, która tworzy dla swoich podopiecznych subkonta. To świadczy o luce w systemie służby zdrowia - zauważa Dorota Pieńkowska, specjalistka w dziedzinie finansowania trzeciego sektora, szefowa funduszu PAFPIO.

Twierdzi ona, że rodzice biorą sprawy w swoje ręce i zakładają konto w fundacji, żeby wpłacać pieniądze na leczenie swojego dziecka. To też pokazuje, że ludzie lubią wiedzieć, na co zostaną przeznaczone ich pieniądze. One nie idą wtedy na enigmatyczne cele statutowe tylko na konkretną osobę, która nie jest anonimowa - zapewnia specjalistka.

Najwięcej osób, bo niemal jedna czwarta, przekazała 1 procent podatku na Fundację Dzieciom "ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ", na drugim miejscu znalazła się Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "SŁONECZKO", a na trzecim Fundacja AVALON.

d1tighl

Podziel się opinią

Share
d1tighl
d1tighl