16 dni przeciwdziałania przemocy wobec kobiet (komunikat)

...

10.12. Warszawa - Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania informuje:

Od 25 listopada trwają obchody 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet. Miliony ludzi na świecie, tysiące organizacji pozarządowych i wiele agend rządowych nagłaśniają problem przemocy wobec kobiet. Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania wspiera tę ważną akcję i codziennie publikuje artykuł o jednym z aspektów przemocy wobec kobiet.

Dziś przyjrzymy się kwestii pomocy medycznej dla ofiary przemocy domowej.

Dzień 15: Pomoc medyczna dla ofiary przemocy domowej

Przemoc fizyczna w rodzinie jest związana z licznymi problemami psychospołecznymi, ale jej ofiary często wymagają również szybkiej i skutecznej pomocy medycznej. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadziła w 2010 r., między innymi, możliwość uzyskania przez ofiarę przemocy w rodzinie bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego określającego przyczyny i rodzaj uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy. Pomoc medyczna jest też świadczona w 35 specjalistycznych ośrodkach pomocy ofiarom przemocy domowej.

Tak o pracy z ofiarami przemocy w rodzinie mówi dr Piotr Hartmann, pediatra z Kliniki Pediatrii CMKP - Szpital Bielański w Warszawie, członek Fundacji Rozwoju Pediatrii i Zespołu Interdyscyplinarnego dla Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy: "Pracownicy ochrony zdrowia stanowią ważny element w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ich kompetencje pozostają jednak zbyt często niedostatecznie wykorzystane, a podejmowane działania - niewystarczające.

Znowelizowane przepisy (Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Rozporządzenie w sprawie Procedury Niebieska Karta) wyraźnie wskazały pracowników medycznych jako osoby uprawnione i zobowiązane do wszczęcia interwencji. Mimo, że sposób wprowadzania zmian budził ogromne emocje i sprzeciw wobec braku konsultacji planowanych rozwiązań ze środowiskiem medycznym, pozwoliły one na efektywniejszą pomoc ofierze przemocy. Udział lekarzy i innych przedstawicieli zawodów medycznych w pracach grup roboczych, skutecznie zwiększa ich kompetencje i daje nadzieję na dalsze usprawnianie systemu.

Sprawność działań podejmowanych przez lekarzy zależy od odpowiedniego poziomu ich kompetencji, które muszą być zwiększane poprzez odpowiednio prowadzone szkolenia (przede wszystkim w formie zajęć warsztatowych)."

W myśl artykułu 20 Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (CAHVIO) Polska powinna przyjąć: regulacje prawne lub inne rozwiązania niezbędne, by zagwarantować ofiarom dostęp do opieki zdrowotnej i służb socjalnych, które będą odpowiednio finansowane, a specjaliści będą przygotowani do udzielania pomocy ofiarom i kierowania ich do odpowiednich służb.

W związku z tym, w celu zapewnienia wykonania Konwencji konieczna będzie odpowiednia zmiana przepisów dotyczących warunków uzyskiwania świadczeń przewidzianych przez ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej, ustawę o pomocy społecznej, przepisy regulujące dostęp do opieki medycznej oraz wsparcie na rynku pracy, w celu objęcia nimi wszystkich osób znajdujących się w zasięgu jurysdykcji danej strony oraz, w wyjątkowych wypadkach, osób nie przebywających na terytorium RP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

Źródło artykułu:PAP
kampaniarządpomoc medyczna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)