Trwa ładowanie...
d28feox

19 XII Tauron i PGNiG podpiszą list intencyjny ws. budowy bloku w Łagiszy

13.12. Warszawa (PAP) - W przyszłą środę, 19 grudnia, Tauron i PGNiG podpiszą list intencyjny w sprawie budowy elektrociepłowni gazowej w Łagiszy - poinformował Dariusz Lubera,...

Share
d28feox

13.12. Warszawa (PAP) - W przyszłą środę, 19 grudnia, Tauron i PGNiG podpiszą list intencyjny w sprawie budowy elektrociepłowni gazowej w Łagiszy - poinformował Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

"W środę 19 grudnia planujemy podpisać list intencyjny w sprawie budowy bliźniaczego do Stalowej Woli bloku" - powiedział na czwartkowym spotkaniu Lubera.

"Pod koniec 2013 roku można będzie ogłosić przetarg na wykonawcę" - dodał.

d28feox

Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG, informowała wcześniej, że uruchomienie bloku w Łagiszy mogłoby nastąpić realnie w 2017 roku.

W Stalowej Woli powstać ma jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w kogeneracji, będzie wytwarzać energię elektryczna i ciepło. Elektrociepłownia ma zostać oddana do eksploatacji w 2015 roku. Blok finansowany jest w formule project finance. Zarządzać nim będzie spółka celowa Elektrociepłownia Stalowa Wola, w której PGNiG i Tauron posiadają po 50 procent udziałów. Wartość inwestycji szacowana jest na 1,6 mld zł.

Lubera powtórzył, że nowy projekt w Łagiszy może być współfinansowany w ramach programu Inwestycje Polskie.

"Jeśli się pojawią środki z Inwestycji Polskich, to będziemy rozpoczynać kolejne inwestycje" - powiedział też.

d28feox

Prezes powiedział, że gdyby planowany wspólnie z KGHM blok gazowo-parowy w Blachowni był nieopłacalny, to mógłby być rozpatrywany jako moce interwencyjne.

Dodał, że grupa nie zdąży do połowy grudnia wybrać najkorzystniejszej oferty w przetargu na wybór wykonawcy dla bloku w Jaworznie.

"Od momentu złożenia ofert (19 października - przyp. PAP) mamy osiem tygodni na wybór oferty, ale na pewno nie będzie to możliwe w tym terminie" - powiedział prezes.

Tauron zamierza w styczniu przedstawić radzie nadzorczej zaktualizowaną strategię. W połowie stycznia powinien przedstawić szczegóły nowego programu poprawy efektywności na lata 2013-15. (PAP)

pel/ jtt/

d28feox

Podziel się opinią

Share
d28feox
d28feox