2008 r. zdominował kryzys finansowy na świecie
Ekonomiści zgodnie oceniają, że najważniejszym wydarzeniem gospodarczym kończącego się roku było pogłębienie się kryzysu finansowego.
Choć eksperci podkreślają, że nie cały 2008 rok był niekorzystny, to jednak skala zawirowań na rynkach finansowych zdominowała inne wydarzenia.
Według Marka Zubera, w tej chwili trudno jeszcze stwierdzić, w jakim stopniu spowolnienie gospodarcze wiąże się z realnymi problemami przedsiębiorstw, a na ile mamy do czynienia z efektem psychologicznym.
Jego zdaniem, część inwestycji i wydatków mogła zostać powstrzymana przez obawy przedsiębiorców i konsumentów. Ekspert dodaje, że obecnie największe kłopoty mają eksporterzy, ponieważ nie znajdują nabywców oferowanych towarów.
Główny ekonomista banku BPH Maja Goettig zwraca uwagę, że mijający rok był bardzo zróżnicowany. Jego pierwsza część stała pod znakiem szybkiego rozwoju gospodarczego, jednak problemy na rynkach finansowych spowodowały wyhamowanie tempa wzrostu naszej gospodarki.
Również główny ekonomista ING Banku Śląskiego Mateusz Szczurek uważa, że największym zaskoczeniem roku była szybkość załamania gospodarczego.
Zdaniem ekspertów, przyszły rok przyniesie znaczne spowolnienie gospodarcze. Choć nie należy się spodziewać załamania gospodarki, to jednak prawdopodobnie wzrośnie bezrobocie i zostanie zahamowany wzrost płac.