26 proc. Polaków spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej w ciągu 3 m‑cy, 23 proc.
29.08. Warszawa (PAP) - 26 proc. Polaków uważa, że ich sytuacja finansowa w ciągu najbliższych 3 miesięcy się poprawi, a 23 proc. że się pogorszy - wynika z opublikowanego w środę...
29.08.2012 | aktual.: 29.08.2012 13:53
29.08. Warszawa (PAP) - 26 proc. Polaków uważa, że ich sytuacja finansowa w ciągu najbliższych 3 miesięcy się poprawi, a 23 proc. że się pogorszy - wynika z opublikowanego w środę badania przeprowadzonego dla ING przez TNS NIPO. 48 proc. badanych uważa, że ich sytuacja finansowa będzie taka sama. W ocenie Polaków obecnie jest lepszy czas na inwestycje w obligacje niż w akcje.
Jak wynika z badania, 18 proc. badanych ocenia, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy ich sytuacja finansowa się poprawiła, a 36 proc. uważa, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła. 45 proc. Polaków uważa, że ich sytuacja finansowa jest taka sama jak kwartał wcześniej.
W ocenie 19 proc. Polaków obecnie jest korzystny czas na inwestycje w bardziej ryzykowne aktywa, jak akcje, podczas gdy 34 proc. Polaków uważa, że obecnie czas na inwestycje w tego typu aktywa jest zły. Dla inwestycji w mniej ryzykowne aktywa, jak obligacje, jest to odpowiednio 30 i 20 proc. Saldo tych odpowiedzi wskazuje na to, że w porównaniu z innymi badanymi narodowościami Polacy są optymistami pod względem oceny ryzyka inwestycji w aktywa.
"Historia pokazuje, że bańki na rynkach akcji wiązały się z bąblami kredytowymi. Obecnie, gdy regulatorzy wymuszają delewarowanie, a rządy i konsumenci zmniejszają delewarowanie, trudno w perspektywie kilku lat, oczekiwać wzrostów cen akcji, jakie widzieliśmy przed upadkiem Lehman Brothers" - ocenił podczas prezentacji raportu Rafał Benecki, ekonomista ING BSK.
"Owszem, indeks S&P jest wysoko, ale stało się to przy małych obrotach" - dodał.
"Obligacje krajów takich jak Polska są atrakcyjną możliwością inwestycyjną, gdyż mają rentowność na rozsądnym poziomie przy niskim ryzyku niewypłacalności" - powiedział Benecki.
Sondaż, przeprowadzony na zlecenie ING przez TNS NIPO, zrealizowano w 12 krajach. Próba dla Polski wynosiła 1000 osób. Sondaż zrealizowano od 25 czerwca do 11 lipca. (PAP)
fdu/ jtt/