Trwa ładowanie...

3,8 tys. zł dodatku do emerytury. Kto dostanie?

Wraca temat zaniżonych emerytur kobiet z rocznika 1953. Kiedy decydowały się na przejście na wcześniejsze świadczenia, nie wiedziały, że po latach ZUS zmniejszy im wypłaty. Senat skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczący wypłaty odsetek osobom urodzonym w 1953 r.

Regulacja przewiduje wypłatę odsetek osobom urodzonym w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturęRegulacja przewiduje wypłatę odsetek osobom urodzonym w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturęŹródło: East News, fot: ZOFIA BAZAK
dshcmsc
dshcmsc

Projekt ustawy jest pokłosiem petycji, która wpłynęła do Senatu w 2022 r. Regulacja przewiduje wypłatę odsetek osobom urodzonym w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r.

Za skierowaniem do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych głosowało 53 senatorów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 41.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Zmieniły się zasady. Dostali niższe emerytury

W maju 2012 r. zmodyfikowano zasady ustalania wysokości emerytury. Zmiana weszła w życie od 1 stycznia 2013 r. Podstawa wymiaru emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego ulega pomniejszeniu o kwotę wcześniej wypłaconych świadczeń emerytalnych (tzw. wcześniejszych emerytur), co automatycznie przekłada się na niższą wysokość przyszłej emerytury.

Ten kto nie mógł złożyć wniosku o przyznanie nowej emerytury jeszcze w 2012 r., takiej możliwości nie miał. Z danych rządowych wynika, że problem może dotyczyć ponad 140 tys. kobiet.

Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu 2019 r. Trybunał Konstytucyjny.

dshcmsc

W lipcu 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która wprowadziła możliwość ponownego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Przepis ten objął zarówno kobiety, jak i mężczyzn urodzonych w 1953 r. Osoby te do 11 stycznia 2021 r. mogły złożyć wniosek o wyrównanie świadczenia.

Ponadto nowelizacja zakłada także wypłatę odsetek seniorom z 1953 roku za okres, w którym nie mieli możliwości korzystać z pełnej kwoty należnej im emerytury.

Przeciętna wypłata w wysokości 3,8 tys. zł

Jak informuje ,,Fakt'', przepisy miałyby wejść w życie w 2024 r. Wnioski o wypłatę odsetek nie będą potrzebne. Zakład sam sprawdzi, komu się one należą oraz w jakiej wysokości. Przeciętna wypłata wyniesie ok. 3,8 tys. zł na osobę

dshcmsc

Senator Magdalena Kochan w czasie prac nad projektem poinformowała, że problem dotyczy około 44 tys. osób, a koszt wypłaty odsetek to 168 mln zł.

Osoby, głównie kobiety z tego rocznika, zostały dotknięte niesprawiedliwością przepisów, która polegała na tym, że w momencie, kiedy one przechodziły na wcześniejszą emeryturę, nie wiedziały, że później wprowadzone prawo, tę kwotę wcześniej pobranych emerytur odliczy im od kapitału początkowego wtedy, gdy osiągnęłyby wiek emerytalny - wyjaśniła senator.

W przekonaniu Rzecznika Praw Obywatelskich, w odniesieniu do kobiet z rocznika 1953, mamy do czynienia z brakiem należytej realizacji uprawnień nabytych na podstawie poprzednich przepisów.

dshcmsc

Kobiety te zostały bowiem narażone na prawne skutki, których nie mogły przewidzieć w momencie podejmowania decyzji o skorzystaniu z prawa do wcześniejszej emerytury - poinformowano na oficjalnej stronie RPO.

Rzecznik wielokrotnie postulował zmianę prawa, kierując wystąpienia do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Prezesa ZUS oraz popierając obywatelskie petycje do Sejmu i Senatu, a następnie przystąpił do postępowania przed Trybunał Konstytucyjny. Kwestia budziła kontrowersje, co odzwierciedlają w szczególności rozbieżne stanowiska uczestników postępowania przed Trybunałem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dshcmsc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dshcmsc