3,9 mln zl na pierwszy etap budowy magistrali cieplnej w Białymstoku

3,9 mln zł będzie kosztowała rozpoczęta w poniedziałek budowa pierwszego odcinka magistrali ciepłowniczej w Białymstoku, która docelowo zasili kilka dużych przyszłych inwestycji - m.in. teren Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego - poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC).

15.06.2009 14:40

_ W tym roku za te pieniądze powstanie około kilometra magistrali. To największa obecnie inwestycja ciepłownicza w Białymstoku _- poinformował rzecznik MPEC Zbigniew Gołębiewski. MPEC jest komunalną spółką gminy Białystok.

Z magistrali, która w przyszłości połączy osiedla Nowe Miasto i Dojlidy, będą korzystać duże obiekty, które powstaną z dofinansowania ze środków unijnych. Oprócz parku naukowo-technologicznego to także przyszły Campus Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) i stadion miejski. Trwają przygotowania do realizacji tych inwestycji.

Prace przy pierwszym etapie budowy magistrali mają potrwać do połowy września - poinformował Gołębiewski. Przetarg na budowę wygrała firma Energoterm z Torunia.

Cała magistrala z osiedla Nowe Miasto do osiedla Dojlidy ma mieć około 6 km długości. Inwestycja ma zostać zakończona do 2016 roku.

Z danych MPEC wynika, że cała miejska sieć cieplna to 233 km rurociągów w Białymstoku oraz w sąsiedniej miejscowości Kleosin w gminie Juchnowiec. 75 proc. energii potrzebnej do ogrzania miasta oraz zasilenia w ciepłą wodę MPEC kupuje od Elektrociepłowni Białystok, reszta energii pochodzi z Ciepłowni Zachód Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Źródło artykułu:PAP
energetykaenergiabudowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)