Trwa ładowanie...

30 proc. akcji GPW dla inwestorów indywidualnych

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział w poniedziałek, że w ofercie Giełdy Papierów Wartościowych pula akcji dla inwestorów indywidualnych wyniesie 30 proc. Dodał, że nie przewiduje jej zwiększenia.

Share
30 proc. akcji GPW dla inwestorów indywidualnych
Źródło: WP.PL
d1812ut

- W prospekcie zapisaliśmy dla inwestorów indywidualnych 25 proc. z możliwością zwiększenie do 30 proc. i wydaje się, że to zwiększenie o 5 proc. będzie miało miejsce, w związku z tym 30 proc. zaoferujemy inwestorom indywidualnym - powiedział Grad dziennikarzom w Krakowie.

Dodał, że resort chce zachować właściwą równowagę pomiędzy inwestorami finansowymi i indywidualnymi, dlatego nie przewiduje już przesunięć pomiędzy transzami.

d1812ut

Grad, który w poniedziałek rozmawiał o akcjonariacie obywatelskim ze studentami Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zaznaczył, że spodziewa się redukcji zapisów na GPW w transzy inwestorów indywidualnych.

- 9 listopada wraz z debiutem giełdowym GPW chcemy zwieńczyć 20 lat polskiej prywatyzacji. Jestem przekonany, że wielu Polaków skorzysta z tej oferty - ocenił szef resortu skarbu.

Zapisy na akcje warszawskiej giełdy dla inwestorów indywidualnych potrwają do środy 27 października. Są one przyjmowane w biurach maklerskich na terenie całej Polski.

Cena maksymalna akcji w ofercie GPW wynosi 43 zł. Cena sprzedaży zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowy księgi popytu dla inwestorów instytucjonalnych i ma być opublikowana 29 października lub w okolicach tej daty.

Do inwestorów ma trafić ogółem 26 mln 786 tys. 530 akcji zwykłych na okaziciela serii B. Resort skarbu planuje zaoferować inwestorom indywidualnym 30 proc. z ok. 64 proc. sprzedawanych akcji GPW. Pozostałe walory trafią do inwestorów instytucjonalnych.

Skarb Państwa sprzedając akcje GPW, chce jednocześnie zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach SP pozostanie 35 proc. walorów.

d1812ut

Podziel się opinią

Share
d1812ut
d1812ut