Trwa ładowanie...
bank
22-01-2015 10:38

33 proc. prowizji za pożyczkę? Ostra krytyka Alior Banku

Ekspert od finansów nie zostawił suchej nitki na mocno obecnie promowanej usłudze Alior Banku, zarzucając "pożyczce dla każdego" wręcz "zdzierstwo", bo prowizja wynosi nawet 33 proc. pożyczanej kwoty. Bank odpowiada: opłata zależy od okresu kredytowania.

33 proc. prowizji za pożyczkę? Ostra krytyka Alior BankuŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d3bbrm5
d3bbrm5

Mikołaj Fidziński, analityk Comperia.pl, na swoim blogu ostro zaatakował Alior Bank, odnosząc się do najnowszej oferty tego banku: - Czy Alior Bank zdefiniował nowy szczyt zdzierstwa? W najnowszej promocji pożyczki gotówkowej opłata przygotowawcza wyniesie aż 1/3 pożyczanej kwoty. To nowy rekord Polski. Najgorsze jest to, że wszystko jest w absolutnej zgodzie z przepisami.

Oburzenie Fidzińskiego wywołała „pożyczka 5 procent dla każdego” Alior Banku, a dokładniej opis przykładowej transakcji umieszczony na stronie internetowej: - Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów): 16 615 zł, liczba rat: 55, oprocentowanie nominalne: 5 proc., opłata przygotowawcza: 5 538,33 zł, kwota odsetek: 2 682,06 zł, RRSO: 20,3 proc., rata: 451,55 zł, całkowity koszt: 8 220,39 zł, całkowita kwota do zapłaty: 24 835,39 zł.

Jak podkreśla analityk: - Opłata przygotowawcza, czyli wynagrodzenie Alior Banku na dzień dobry za to, że zdecydował się podpisać umowę pożyczki z klientem, to PONAD 5,5 TYS. ZŁ!!! Dokładnie jedna trzecia (33,33 proc.) kwoty, o którą wnioskuje klient! Ba, biorąc pod uwagę, że sam bank niechętnie ujawnia szczegóły oferty, a w Tabeli Opłat i prowizji pisze jedynie o prowizji „ustalanej indywidualnie”, nie mam pewności, że to wszystko, na co stać Alior Bank.

Rzeczywiście, Alior nie podaje na swoich stronach żadnych szczegółów dotyczących kosztów opisywanej pożyczki. Klient nie jest o nich informowany składając wstępny wniosek przez internet – może tylko obliczyć wysokość raty.

d3bbrm5

Zwróciliśmy się do Alior Banku z prośbą o informacje dotyczące kosztów „pożyczki 5 proc. dla każdego”. Jak wyjaśnia rzecznik banku Julian Krzyżanowski: - W przypadku pożyczki z oprocentowaniem na 5 proc. w Alior Banku wysokość opłaty przygotowawczej nie zmienia się wraz z kwotą kredytu, tylko zależy od okresu kredytowania, na jaki zdecyduje się klient. Im krótszy okres spłaty pożyczki wybierze klient, tym mniejsza będzie wspomniana opłata. Tym samym w Alior Banku klient sam ma możliwość sterowania wysokością prowizji, którą zapłaci, przy czym oprocentowanie w wysokości 5 proc. pozostaje niezmienne.

Krzyżanowski odniósł się też do kontrowersyjnego przykładu, który bank sam podał na swojej stronie: - Przy tej samej pożyczce udzielonej na rok wysokość prowizji wyniesie już tylko 5 proc. Podobnie jeśli klient zdecydowałby się pożyczyć np. 50 tys. zł, w przypadku okresu kredytowania wynoszącego 12 miesięcy prowizja wyniosłaby 5 proc., oprocentowanie pożyczki – 5 proc.

- W przypadku gdy klient spłaci pożyczkę w ciągu 6 miesięcy to Alior Bank zwróci klientowi wszystkie dotychczas pobrane odsetki – zaznacza rzecznik Alior Banku.

Jak jednak zwraca uwagę Fidziński, samej prowizji bank nie zwraca i ona staje się głównym kosztem ponoszonym przez klienta. - Wszystko za sprawą posłów, którzy w zasadzie jednogłośnie zdecydowali o przyjęciu w maju 2011 r. ustawy o kredycie konsumenckim, z której w porównaniu do wcześniej obowiązującej wersji wykreślono artykuł ograniczający wysokość opłat, prowizji oraz innych kosztów kredytowych do 5 proc.

Analityk dodaje, że Alior Bank nie jest jedynym, który w ten sposób chce wykorzystać nowe prawo i należy się spodziewać podobnych ofert innych instytucji.

d3bbrm5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bbrm5