Trwa ładowanie...
rolnictwo
30-12-2008 13:50

4 mld zł płatności bezpośrednich wypłaciła już rolnikom ARiMR

4 mld złotych płatności bezpośrednich
przelała już na konta rolników Agencja Restrukturyzacji i
Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - poinformowało biuro
prasowe Agencji.

4 mld zł płatności bezpośrednich wypłaciła już rolnikom ARiMRŹródło: Jupiterimages
dqsdd7i
dqsdd7i

ARiMR rozpoczęła wypłatę dopłat do ziemi, zgodnie z unijnymi przepisami, od 1 grudnia br. Na wypłacenie wszystkich płatności ma czas do końca czerwca 2009 roku. Resort rolnictwa stara się, by środki trafiły do rolników jak najszybciej.

Agencja w grudniu przekazała pieniądze z płatności obszarowych dla ponad 860 tys. rolników. Dopłaty obszarowe w pierwszej kolejności przelewane były na konta bankowe rolników z 89 powiatów dotkniętych suszą. Łącznie ponad 1 mln 419 tys. rolników otrzyma w sumie ok. 9,3 mld zł.

W połowie listopada Agencja rozpoczęła wypłacanie dopłat wspierających prowadzenie działalności rolniczej na terenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Do tej pory przekazała w sumie ponad 625 mln zł dla ponad 391 tys. rolników. O dopłaty z tej puli ubiegało się w tym roku ok. 755 tys. rolników.

Agencja przekazała też już 216 mln zł płatności dla ponad 34 tys. plantatorów buraków cukrowych, spośród ok. 60 tys. rolników. W sumie na płatności cukrowe za 2008 r. przeznaczono 498,2 mln zł.

dqsdd7i

Od 1 grudnia ARiMR wypłaca też nowe rodzaje płatności obowiązujące po raz pierwszy w 2008 r. Z puli dopłat do upraw pomidorów do przetworzenia 887 rolników dostało już ponad 12,1 mln zł. Wnioski o te płatności złożyło ok. 2 tys. rolników, a kwota wypłat to w sumie 22,8 mln zł. Z puli płatności do upraw owoców miękkich - malin i truskawek do przetworzenia - Agencja przelała na konta bankowe blisko 4 tys. rolników ponad 5,1 mln zł. Limit tegorocznych wydatków przeznaczonych dla tych osób wynosi ok. 65 mln zł.

dqsdd7i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqsdd7i