40 proc. Polaków jest niezadowolonych ze swojej sytuacji finansowej
40 proc. Polaków jest niezadowolonych ze swojej sytuacji finansowej, a
ostatni rok znacznie odchudził portfel przeciętnego Kowalskiego - wynika z badania przygotowanego
przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej oraz Millward Brown
15.01.2014 | aktual.: 15.01.2014 14:36
.
Z badania "Jak Polacy oceniają swoją sytuację finansową w minionym roku" wynika, że co drugi Polak z wyższym wykształceniem przyznał, że w ubiegłym roku udało mu się odłożyć pieniądze. Mimo to badanie pokazuje, że ub.r. otrzymał od nas raczej słabą cenzurkę.
"Aż 40 proc. respondentów jest zdania, że był on o wiele gorszy niż rok 2012. Wychodzi jednak na to, że marudzimy bez powodu, bo większości z ankietowanych udało się oszczędzić, spłacić zadłużenie czy nawet osiągnąć wyższe zarobki. Z optymizmem patrzymy natomiast w przyszłość. Co trzeci Polak oczekuje, że pod względem finansowym rok 2014 będzie dla niego udany" - wskazano w podsumowaniu badania.
Polecamy: Piechociński: wchodzimy w fazę istotnego i trwałego ożywienia polskiej gospodarki
Dodano, że 2013 r. lepiej oceniają mężczyźni, natomiast kobiety są bardziej krytyczne, gdyż 44 proc. z nich uważa, że ich sytuacja finansowa w ub.r. była gorsza niż w poprzednim roku. Podobnego zdania było tylko 37 proc. mężczyzn. "Nasze niezadowolenie rośnie wraz z wiekiem. O ile ludzie z przedziału wiekowego 18-34 oceniają ostatnie 12 miesięcy pozytywnie (38 proc.), to wśród osób po 45. roku życia zadowolonych jest już tylko 17 proc., a wśród osób po 60. roku życia - już tylko 9 proc." - czytamy.
Autorzy badania wskazali, że na poziom zadowolenia z finansów wpływa też poziom wykształcenia i zarobków - im są one wyższe, tym więcej optymizmu. "Niemal połowa osób, która ukończyła szkołę podstawową ocenia swoją sytuację w 2013 r. jako gorszą niż rok wcześniej. Dla porównania - osób z wyższym wykształceniem niezadowolonych z ostatnich 12 miesięcy jest 35 proc. Ankietowani zarabiający poniżej 2 tys. zł na rękę częściej wyrażają swoje niezadowolenie ze stanu domowego budżetu niż ci, którzy otrzymują wyższą wypłatę" - napisano w podsumowaniu badania.
Dodano, iż mimo raczej negatywnej oceny ostatniego roku aż 38 proc. badanych udało się zaoszczędzić. "Najwięcej pieniędzy odłożyli ludzie młodzi, ci dobrze wykształceni (...). Rok bez oszczędności zakończyły z kolei osoby starsze i te z wykształceniem podstawowym, głównie z województw: lubuskiego i świętokrzyskiego" - wskazano.
Z badania wynika ponadto, że co czwartemu z nas udało się spłacić swoje zadłużenie przed końcem roku, a 13 proc. Polaków wpadło w pętlę zadłużenia. "Zdecydowanie częściej były to kobiety (18 proc.) i osoby z wykształceniem podstawowym (26 proc.). Taka sytuacja dotknęła co trzecią osobę bezrobotną i ponad połowę osób pracujących w ramach umowy o dzieło (53 proc.)" - powiedział cytowany w podsumowaniu badania prezes KRD BIG Adam Łącki.
W badaniu wskazano też, że w 2013 r. dochody niemal co trzeciego Polaka wzrosły. Większą pensję otrzymywały osoby z wyższym wykształceniem, głównie z dużych miast, najwięcej pochodziło z województwa pomorskiego. "To świadczy także o tym, że i firmom lepiej się powodzi. Zatem nie powinniśmy przesadnie bać się utraty pracy, a jeśli musielibyśmy ją zmienić, mamy prawo wierzyć w to, że nowego pracodawcę znajdziemy szybko i bezboleśnie. A do tego nie stracimy finansowo" - stwierdził cytowany w badaniu prezes Rzetelnej Firmy Waldemar Sokołowski.
Jeśli chodzi o bieżący rok, to - jak przyznali autorzy badania - "nie mamy wygórowanych apetytów i nie oczekujemy cudów". "Co trzeci z nas liczy na to, że rok 2014 będzie choć trochę lepszy od poprzedniego. Młodsi zdecydowanie częściej patrzą na przyszłość przez różowe okulary. Aż 66 proc. Polaków do 24. roku życia wierzy, że najbliższe 12 miesięcy pod względem finansowym będzie bardziej udane. Takie podejście może wynikać także z tego, że młodzież bardziej niż ludzie starsi rozumie, że narzekanie nic nie daje i powoli wychodzi z mody - optymizm za to daje siłę i napędza do działania, co musi w końcu przynieść efekty" - czytamy w badaniu.
Badanie przeprowadzono w dniach 13-18 grudnia ub.r. na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych osób.