Trwa ładowanie...

5 mln zł z UE na wsparcie bezrobotnych

Konkurs ogłosił w poniedziałek Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku

5 mln zł z UE na wsparcie bezrobotnych
d4jb63r
d4jb63r

To ostatni konkurs w regionie z programu Kapitał Ludzki w obecnej perspektywie finansowej UE na wsparcie takich działań - poinformował w poniedziałek PAP wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Hubert Ostapowicz.

O pieniądze mogą się ubiegać różne instytucje i organizacje publiczne oraz niepubliczne, np. powiatowe urzędy pracy, samorządy, organizacje pozarządowe czy nawet wyższe uczelnie. Projekty mają objąć wsparciem bezrobotnych z pięciu wskazanych powiatów o najwyższej stopie bezrobocia (grajewskiego, sejneńskiego i kolneńskiego) oraz powiatu białostockiego i miasta Białystok (na prawach powiatu grodzkiego). W tych dwóch ostatnich mieszka jedna trzecia wszystkich bezrobotnych w regionie. Na każdy powiat przypada po 1 mln zł z puli konkursowej.

Zainteresowane placówki mogą składać do konkursu projekty indywidualnie, ale również w porozumieniach. Najlepsze propozycje będą wspierać bezrobotnych w znalezieniu pracy w formie pośrednictwa pracy, sfinansowania staży czy praktyk oraz subsydiowania zatrudnienia oraz szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Jak wyjaśnił Ostapowicz, na dofinansowanie mają największe szanse takie projekty, które dają pracę bezrobotnym. Jeszcze nie wiadomo jaka liczba bezrobotnych skorzysta z pomocy. Program zakłada, że minimum 35 proc. uczestników projektów musi uzyskać pracę minimum na czas ich trwania.

d4jb63r

Dotychczas na staże, praktyki, subsydiowane zatrudnienie i szkolenia, w latach 2008-2011 w Podlaskiem z UE z programu Kapitał Ludzki przeznaczono 220,5 mln zł. Pomoc otrzymało ponad 25,2 tys. osób. Z badań wynika, że ok. 42 proc. z nich - czyli około 10,5 tys. osób, znalazło pracę, choć nie wiadomo czy na określony czas czy na dłużej.

Z najnowszych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku wynika, że w regionie w kwietniu bez pracy pozostawało 66,9 tys. osób. To o ponad 2 tys. osób mniej niż w marcu. Stopa bezrobocia za marzec wynosiła 14,7 proc. podczas gdy w Polsce 13,3 proc.

Najwyższa stopa bezrobocia w regionie jest w powiecie grajewskim ( 22,9 proc.), sejneńskim ( 20,1 proc.) oraz kolneńskim ( 19,4 proc.). W objętych również programem powiecie białostockim to 18,3 proc, a w samym Białymstoku 13,1 proc.(PAP)

(JK)

d4jb63r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jb63r