Trwa ładowanie...

5 zł za funta coraz bardziej realne

Iskierka nadziei z brytyjskiej gospodarki. Lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Protokół z posiedzenia RPP nic nie wyjaśnił. Przyszła decyzja EBC w sprawie obniżki stóp wzbudza coraz większe emocje.

5 zł za funta coraz bardziej realneŹródło: internetowykantor.pl
d91f0t8
d91f0t8

PKB w Wielkiej Brytanii wzrósł mocniej od oczekiwań. Takie odczyty rozbudziły nadzieje inwestorów na poprawę kondycji całej Unii Europejskiej. Rok do roku PKB wzrósł o 0,6%, dzięki temu udało się uniknąć recesji, którą ogłasza się po dwóch kolejnych kwartałach spadkowych. Po tych danych funt znacząco umacniał się do głównych walut i niewykluczone, że to dopiero początek biorąc pod uwagę problemy reszty Europy.

Wczoraj poznaliśmy liczbę osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA w zeszłym tygodniu. Spadła ona do poziomu 339 tys., prognoza zakładała 351 tys. Ostatnimi czasy każde lepsze prezentowane dane, czasem minimalnie różniące się od prognoz, powodują umocnienie się dolara.

Na rodzimym rynku poznaliśmy protokół z ostatniego posiedzenia RPP, na którym Rada nie zmieniła stóp procentowych. Otrzymane informacje niczym nie zaskoczyły. Tak jak to było wcześniej zdania są podzielone, część członków jest zdania, że obniżki mogą nastąpić, ale tylko wtedy gdy prezentowane dane będą słabe. Członkowie o nastawieniu jastrzębim twierdzą, że obniżek nie będzie ponieważ tempo wzrostu PKB będzie przyspieszać, choć w tym momencie trudno w to uwierzyć. Wydaje się, że bardziej prawdopodobna jest obniżka stóp przez RPP niż przez EBC.

Ostatnie słabe odczyty ze Strefy Euro, a w szczególności dane z Niemiec sprawiły, że znacznie wzrosły oczekiwania rynkowe co do obniżki stóp procentowych przez EBC. Decyzja będzie podejmowana na "wyjazdowym" posiedzeniu w Bratysławie. Moim zdaniem EBC poczeka na rozwój sytuacji do lipca i ewentualnie wtedy podejmie jakieś decyzje, w tym momencie nie ma możliwości oceny czy ożywienie w drugiej połowie roku nastąpi.

d91f0t8

Ciekawe dane napłynęły wczoraj z Japonii. Okazuje się, że po raz kolejny saldo netto zakupów zagranicznych obligacji przez japońskie fundusze jest ujemne. Stoi to w sprzeczności z rynkowymi oczekiwaniami, że w efekcie liberalnej polityki prowadzonej od 3 tygodni przez Bank Japonii, kapitał będzie szukał lepszego miejsca do inwestycji. To oczywiście najpewniej będzie się zmieniać, ale w dłuższym horyzoncie. Ta informacja może oznaczać korektę na polskich obligacjach, jak również spowodować dalsze osłabienie się złotego.

Dzisiaj czekamy przede wszystkim na dane dotyczące dynamiki PKB z amerykańskiej gospodarki. Oczekiwane jest przyspieszenie wzrostu do 3% kwartał do kwartału. Lepsze odczyty spowodują znaczące umocnienie się dolara do głównych walut.

Komentarze do wykresów:

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 17.02.2013 do 26.04.2013

d91f0t8

Od kilku dni złoty wyraźnie traci wobec Euro przebijając wczoraj poziom 4.1500. Najbliższym oporem jest testowane dzisiaj 61,8% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,1550. W przypadku przebicia tego poziomu kolejnym oporem będzie dość odległy poziom 4,1970. Wsparcie stanowi 4,1420 czyli 50% zniesienie Fibonacciego.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 03.03.2013 do 26.04.2013

Kurs CHF/PLN porusza się w wąskim kanale między 3,36 a 3,39. Obecnie kurs testuje opór w postaci 38,2% zniesienia Fibonacciego. Kolejnym oporem będzie górne ograniczenie kanału na poziomie 3,3900. W przypadku ruchu w dół wsparcie stanowić będzie 23,6% zniesienie Fibonacciego, ale silniejszym wsparciem będzie dolne ograniczenie kanału, czyli linia łącząca minima ostatnich tygodni w okolicach 3,3590.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 27.02.2013 do 26.04.2013

d91f0t8

Kurs USD/PLN podobnie jak kurs EUR/PLN po wejściu w konsolidację gwałtownie zaczął się umacniać, przebijając kolejne zniesienia Fibonacciego. Kurs testuje obecnie 61,8% zniesienie Fibonacciego, w przypadku przebicia tego poziomu czyli 3,1900 kolejny opór to linia łącząca maksima ostatnich dni w okolicach 3,2020, dalej aż do poziomu 3,2810 nie ma żadnych oporów technicznych. Wsparcie stanowić będzie 50% zniesienie Fibonacciego.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 25.02.2013 do 26.04.2013
Brytyjski funt od wczoraj dynamicznie się umacnia. Kurs szybuje do góry przełamując bez problemu kolejne zniesienia Fibonacciego. Wydaje się, że istotnym oporem może być dopiero 4,9730 czyli maksimum ostatnich miesięcy. Poziom ten powinien być testowany w najbliższych dniach. Gdyby jednak doszło do korekty tego ruchu wsparcie stanowić będzie wyrysowana linia krótkoterminowego trendu wzrostowego, a dalej 61,8% zniesienie Fibonacciego.

d91f0t8

Krzysztof Pawlak
specjalista cash management
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

d91f0t8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91f0t8