Trwa ładowanie...
d3pkbaz

500 mln zł dofinansowania z UE dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej otrzyma wsparcie z Unii Europejskiej w kwocie 500 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Gdańsku. 20-kilometrowa linia kolejowa połączy w 2015 r. Gdańsk-Wrzeszcz z lotniskiem oraz z Gdynią i Kościerzyną.

Share
d3pkbaz

- To epokowa i historyczna chwila dla metropolii gdańskiej. Można ją śmiało porównać z decyzją, która zapadła po wojnie, żeby zbudować Szybką Kolej Miejską między Gdańskiem a Gdynią - powiedział marszałek pomorski Mieczysław Struk.

Dzięki PKM dojazd z Gdańska-Wrzeszcza do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie zajmie 18 minut, a mieszkańcom Kaszub dojazd do centrum Gdańska zajmie 55 minut.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej kosztować ma 742 mln zł (netto), z czego 500 mln zł to unijne dofinansowanie. Pozostałą kwotę pokryje budżet województwa pomorskiego.

d3pkbaz

Pomorska Kolej Metropolitalna jest największym projektem infrastrukturalnym samorządu pomorskiego. Inwestycję realizuje powołana w tym celu przez sejmik w czerwcu 2010 r. spółka PKM S.A.

Obecnie złożone zostały w Urzędzie Wojewódzkim pozwolenia na budowę PKM. Na czerwiec zaplanowano ogłoszenie przetargów na prace budowlane i system sterowania ruchem. Umowy z wykonawcami mają być podpisane jesienią tego roku.

20-kilometrowa Pomorska Kolej Metropolitalna, obejmująca osiem przystanków, zostanie oddana do użytku w 2015 r. Z częstotliwością co 15 minut po torach jeździć będzie 10 autobusów szynowych rozwijających prędkość do 120 km/h. Przewiduje się, że z PKM będzie korzystać rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów.

d3pkbaz

Podziel się opinią

Share
d3pkbaz
d3pkbaz