57 firm złożyło kaucje gwarancyjne w VAT, by nie stracić klientów
57 firm złożyło przez pół miesiąca kaucję gwarancyjną, by nie stracić klientów po wejściu w życie nowych przepisów o VAT dotyczących dostaw niektórych wyrobów stalowych, paliw i złota - wynika z wykazu publikowanego na stronie Ministerstwa Finansów.
Złożone kaucje wynoszą od 200 tys. zł do 3 mln zł - tyle, ile przewidują nowe przepisy ustawy o VAT. Zostały złożone przez różnych podatników - od osób fizycznych prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą, po spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne.
Ministerstwo Finansów rozpoczęło publikowanie wykazu po tym, jak 1 października weszły w życie nowe przepisy o VAT mające zwalczać oszustwa podatkowe przy dostawach tzw. towarów wrażliwych, np. wyrobów stalowych. W ramach tych zmian został rozszerzony tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia VAT - polegający na tym, że z podatku rozlicza się nabywca, a nie sprzedawca.
Nie dla wszystkich transakcji jednak wprowadzono taki mechanizm. Tam, gdzie nie było to możliwe, Sejm wprowadził inne rozwiązanie - solidarną odpowiedzialność podatkową kupującego za zobowiązania podatkowe sprzedawcy. Dotyczy to dostaw takich towarów jak: paliwa, złoto nieobrobione i niektóre wyroby stalowe (nieobjęte mechanizmem odwrotnego obciążenia).
Firmy, które nie chcą stracić z tego powodu klientów, mogą złożyć tzw. kaucję gwarancyjną. W takiej sytuacji kupujący nie będzie odpowiadał za podatek sprzedawcy, który złożył kaucję gwarancyjną. Kaucja jest zabezpieczeniem zapłaty podatku. Może być nią depozyt pieniężny złożony na rachunek urzędu skarbowego, gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa albo pisemne, potwierdzone i nieodwołalne upoważnienie organu podatkowego do dysponowania pieniędzmi na rachunku firmy.