57 proc. badanych twierdzi, że musi oszczędzać na poważniejsze

...

57 proc. badanych twierdzi, że musi oszczędzać na poważniejsze zakupy; swobodę finansową deklaruje 15 proc. badanych - CBOS

20.04. Warszawa (PAP) - Respondenci opisując sposób gospodarowania pieniędzmi w swoich gospodarstwach domowych najczęściej (57 proc.) twierdzą, że żyje im się średnio - starcza im na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy. 24 proc. musi bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi. Większą swobodę finansową deklaruje 15 proc. badanych - podał CBOS.

"Respondenci opisując sposób gospodarowania pieniędzmi w swoich gospodarstwach domowych najczęściej (57 proc.) twierdzą, że żyje im się średnio - starcza im na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy. Co czwarty badany (24 proc.) deklaruje, że jego rodzina żyje skromnie, co oznacza, że na co dzień musi bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi. Nieliczni ankietowani (3 proc.) określają życie swojej rodziny jako bardzo biedne i przyznają, że nie starcza im na zaspokajanie podstawowych potrzeb" - napisano w komentarzu do wyników opublikowanego w piątek badania.

"15 proc. respondentów ma większą swobodę w gospodarowaniu pieniędzmi twierdząc, że żyje im się dobrze i starcza im na wiele bez specjalnego oszczędzania" - napisano.

Autorzy badania zwracają uwagę, że prawie dwukrotnie większa grupa badanych żyje bardzo biednie lub skromnie (łącznie 27 proc.) niż dostatnio (15 proc.)" - napisano.

Poczucie zagrożenia bieda deklaruje 41 proc. badanych, z tego 33 proc. uważa, że "jakoś sobie poradzi".

"Obecnie poczucie zagrożenia biedą deklaruje dwie piąte dorosłych Polaków (41 proc.), w tym 33 proc. sądzi, że jakoś sobie poradzi, a co dwunasty (8 proc.) odczuwa bezradność w zetknięciu z tym problemem. Dwie piąte badanych (39 proc.) nie obawia się biedy, chociaż martwi się, że ich sytuacja materialna może się pogorszyć. Jedynie co piąty ankietowany (19 proc.) jest spokojny, że finansowo da sobie radę" - napisano.

Z badania wynika także, że obecnie czterech na dziesięciu dorosłych Polaków (39 proc.) ocenia warunki materialne swojego gospodarstwa domowego jako dobre, natomiast co siódmy (14 proc.) jako złe. Największa grupa badanych (47 proc.) uważa, że są one przeciętne (ani dobre, ani złe).

Badanie przeprowadzono w dniach 8-14 marca 2012 roku na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(PAP)

mak/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansehandelcbos

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)