6 firm i konsorcjów w II etapie przetargu na system poboru opłat drogowych
Sześć firm i konsorcjów przeszło do drugiego etapu przetargu na stworzenie systemu poboru opłat na drogach krajowych - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. System ma zacząć funkcjonować w połowie 2011 roku.
22.04.2010 15:20
W czwartek GDDKiA zakończyła pierwszy etap przetargu na budowę krajowego systemu poboru opłat. Z dziesięciu podmiotów, które zgłosiły się do pierwszego etapu, sześć firm i konsorcjów zakwalifikowano do dalszego postępowania.
W drugim etapie przetargu znalazły się: SICE SA, Iridium Concesiones de Infraestructuras SA, Sprint; Alcatel Lucent Polska, Sanef SA, Egis PROJECTS SA, Maribel Investments, CARDUS; Kapsch TrafficCom AG, Durante Investments, Texel; MyToll, STRABAG AG, Kulczyk Holding SA, EFKON AG; NDI SA, Siemens, Affiliated Computer Services of Poland, INTERTOLL Europe; Autostrada Mazowsze SA, Autostrade pel l'Italia S.p.A., Asseco Poland SA, Asseco Czech Republlic a.s., FELA Management AG.
Jak przekazała Dyrekcja, konsorcjum firm Makronet i NTT System SA nie wyjaśniło i nie uzupełniło swojego wniosku, do czego wzywała GDDKiA. Tym samym konsorcjum to nie spełniło warunków udziału w postępowaniu. Firma Matic wycofała się z przetargu.
"IBM Polska oraz Kancelarii Prawnej Peter de Vries - wykonawcy zostali wykluczeni z powodu braku wymaganego przez GDDKiA zaplecza kadrowego oraz potwierdzenia należytego wykonania usług" - podała Dyrekcja w komunikacie.
Podpisanie umowy ze zwycięzcą przetargu jest planowane na lipiec br. System ma być uruchomiony 1 lipca 2011 roku.
Pierwszy etap przetargu na wybór wykonawcy krajowego systemu poboru opłat GDDKiA ogłosiła pod koniec 2009 r. System ten ma objąć samochody ciężarowe oraz autobusy, ale aut osobowych i motocykli już nie. Dzięki wdrożeniu systemu, kierowcy ciężarówek i autobusów nie będą musieli kupować winiet uprawniających do poruszania się po drogach krajowych.