Trwa ładowanie...
kłamstwo
16-07-2014 09:19

6 kłamstw, którymi mamią nas szefowie

Relacja szef - pracownik z założenia oparta jest na nierównym podziale sił. W tej konfiguracji pracodawca zawsze zwycięża. Ma on niepodważalne atuty w ręku: władzę oraz wiedzę, o której zwykły pracownik nie ma pojęcia. Wiedzę tę skrzętnie wykorzystuje do trzymania w szachu swoich podwładnych. Oto kilka kłamliwych frazesów, którymi karmi się pracowników na każdym kroku

6 kłamstw, którymi mamią nas szefowieŹródło: ˆ JPC-PROD - Fotolia.com
d2sj3id
d2sj3id

.

1. „Nie możemy ci więcej zapłacić ”

Nawet jeśli wiesz, że firma znajduje się w dobrej kondycji finansowej, zapomnij o podwyżce. Tak naprawdę wszystko w rękach dobrej woli twojego szefa, od którego widzimisię zależy, gdzie ulokuje nadwyżki finansowe. Niestety podniesienie wysokości twojej płacy nie należy do jego priorytetów. Zdanie „nie możemy płacić ci więcej ” tak naprawdę oznacza „nie będziemy płacić cię więcej’ .

2. „Jesteśmy jedną wielką, szczęśliwą rodziną”

W szczęśliwej rodzinie nie trzyma się tajemnic przed innymi i wszystkich traktuje się tak samo i każdy ma takie same prawa. Prawda jest taka, że nikt nie wierzy w mit o miejscu pracy, jako o przytulnym ognisku domowym. Nawet osoby, które najgłośniej o tym mówią.

3. „Te plotki to wierutne kłamstwo”

Jeśli próbują za wszelką cenę zdementować pogłoski, które słyszysz w firmie, będzie to oznaczało, że coś jednak jest na rzeczy. Zazwyczaj część takiej plotki okazuje się prawdziwa. Trzeba więc brać poważnie np. pogłoskę o planowanych zwolnieniach i zawczasu szykować sobie zapasowy plan działania.

d2sj3id

4. „Mam związane ręce”

To zdanie pada zawsze, gdy szefowi jest z czymś nie po drodze albo musi podjąć decyzję, która jest niekorzystna dla pracownika. Udaje on wtedy bezradnego, rozkłada ręce i uważa się za usprawiedliwionego w oczach podwładnego.

5. “Ta rozmowa zostanie między nami”

Gdy tylko podpiszesz umowę z pracodawcą, możesz pożegnać się ze swoją prywatnością i dyskrecją. Jeśli więc szef zapyta cię o opinię, np. na temat pracy twojego kolegi, bądź pewien, że prędzej czy później wszystko co powiesz zostanie przekazane osobie, którą oceniłeś. Świat nawet największej korporacji jest mały. I tak w końcu wszyscy dowiadują się o sekretach w firmie.

6. „Twoja obecność jest dobrowolna”

To chyba największe kłamstwo, jakie usłyszymy w firmie. W rzeczywistości jest zupełnie na odwrót. Każda dobrowolność, ochota czy wolontariat tak naprawdę oznaczają psi, pracowniczy obowiązek.

JK,WP.PL

d2sj3id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sj3id