Trwa ładowanie...
d10pp5n

600 mln zł z obligacji zasili fundusz drogowy

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał we wtorek umowę z Bankiem Handlowym i Domem Maklerskim Banku Handlowego w sprawie pierwszej emisji obligacji infrastrukturalnych. Jej wartość wyniesie 600 mln zł, a pieniądze zasilą Krajowy Fundusz Drogowy.

d10pp5n

Umowę w obecności dziennikarzy podpisali: prezes BGK Ireneusz Fąfara, szef BH Sławomir Sikora i prezes DM BH Witold Stępień. Oprocentowanie trzyletnich obligacji będzie zmienne (zależne od stawki referencyjnej), a wysokość marży zostanie ustalona podczas budowania tzw. księgi popytu.

Zdaniem Fąfary, emisja jest pierwszym tego typu programem wprowadzonym na rynek kapitałowy i jest "niezwykle ważna z punktu widzenia potrzeb Krajowego Funduszu Drogowego". _ Zaczynamy stosunkowo skromną kwotą 600 mln zł, ale mam nadzieję, że będzie to początek sprawnej, dobrze zorganizowanej, jednej z większych emisji na polskim rynku _ - powiedział.

Fąfara poinformował ponadto, że umowa z BH przewiduje, że bank ten może wziąć udział także w kolejnych emisjach obligacji infrastrukturalnych dla KFD, jeśli BGK uzna, że będzie to korzystne. _ Zmiany prawne, którymi zajmie się w środę Senat przewidują, że te obligacje mogą być sprzedawane także na aukcjach organizowanych przez Narodowy Bank Polski _ - dodał.

Wiceminister infrastruktury Radosław Stępień powiedział podczas konferencji prasowej związanej z podpisaniem umowy, że emisja obligacji wynika z tegorocznej zmiany systemu finansowania budowy dróg w Polsce. Wprowadzono rozdzielenie finansowania, by nie było ono zależne od jednego źródła - budżetu - co, zdaniem Stępnia, "w obecnej sytuacji mogłoby nieść pewne zagrożenia". Stępień zapewnił, że zarządzanie funduszem będzie dostosowane w sposób elastyczny do warunków rynkowych, w tym do rynku finansowego.

d10pp5n

_ Krajowy Fundusz Drogowy będzie wyłącznym źródłem finansowania inwestycji drogowych od 2010 r. W tym roku możliwe jest jeszcze finansowanie inwestycji z budżetu. Jest to rok, w którym nowy model finansowania inwestycji wchodzi w połowie roku budżetowego _ - wyjaśnił Stępień.

Poinformował, że zgodnie z tegorocznym planem finansowym KFD, wydatki funduszu mają wynieść w 2009 r. w sumie 16,5 mld zł (z 22,7 mld zł zaplanowanych przez resort infrastruktury na drogi), w tym 14,3 mld zł ma zostać przekazane na finansowanie budowy i remontów dróg. Potrzeby KFD, które mają być sfinansowane emisją obligacji, wynoszą 7,85 mld zł.

Wiceprezes BGK Robert Sochacki zapewnił, że jeśli w tym tygodniu emisja uzyska gwarancje Skarbu Państwa, to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu obligacje na "pierwsze 600 mln zł" zostaną wyemitowane. _ Mam nadzieję, że to będzie początek emisji, które wspólnie z Bankiem Handlowym, w ramach tej właśnie umowy, będziemy przeprowadzać _ - powiedział. Według niego dalsze emisje mają być prowadzone w zależności od potrzeb KFD. Przyznał, że pierwsza transza dotyczy obligacji trzyletnich, ale następne prawdopodobnie będą dłuższe.

Prezes BH Sławomir Sikora powiedział, że oferta obligacji skierowana jest do wskazanych inwestorów w ramach tzw. indywidualnych propozycji nabycia. _ Ten program jest bardzo elastyczny (...). Dystrybucja obligacji może odbywać się zarówno w formie indywidualnych propozycji nabycia, jak i w formie oferty publicznej _ - wyjaśnił. Poinformował, że obligacje będą prawdopodobnie notowane na pozagiełdowym rynku regulowanym CeTO.

d10pp5n

Odnosząc się do pytania o popyt na ewentualne dodatkowe obligacje o wartości ponad 7,2 mld zł wyjaśnił, że polski rynek wydaje się coraz bardziej obszarem zainteresowania nie tylko inwestorów krajowych, ale i zagranicznych. _ Jestem przekonany, że do końca tego roku, jeżeli warunki ekonomiczne nie zmienią się zasadniczo, Polska będzie zyskiwać na relatywnej atrakcyjności, ze względu na wyniki gospodarcze _ - dodał.

Prezes DM BH Witold Stępień poinformował, że obligacje są skierowane do inwestorów instytucjonalnych krajowych, głównie funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych, banków i ubezpieczycieli. _ To grupa stałych klientów banku przy emisji różnego rodzaju obligacji i długu _" - powiedział. Zapewnił, że grupa ta już wstępnie wyraziła zainteresowanie emisją. _ Jesteśmy przekonani, że sukces tej emisji przyczyni się do szybszego rozwoju obligacji korporacyjnych i samorządowych _ - dodał Stępień.

Sikora uzupełnił, że krąg inwestorów w przypadku następnych emisji może objąć także instytucje zagraniczne. Z kolei Fąfara dodał, że pozostała kwota (poza 600 mln zł, czyli czyli 7,2 mld zł - PAP), "zgodnie z planem finansowym przewidziana jest do uruchomienia na przełomie III/IV kw. tego roku i w IV kwartale".

_ Jesteśmy przekonani, że nie będzie żadnych opóźnień i finansowanie KFD będzie przebiegało bez problemu _ - powiedział Fąfara.

d10pp5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10pp5n