Trwa ładowanie...
sukces
25-08-2010 10:35

7 kroków do sukcesu

Błyskotliwe kariery i spektakularne sukcesy nie biorą się znikąd. Jeśli chcesz do czegoś w życiu dojść, musisz mieć szalony pomysł i mnóstwo determinacji, by go wprowadzić w życie.

7 kroków do sukcesuŹródło: sxc.hu
d2lecom
d2lecom

*Błyskotliwe kariery i spektakularne sukcesy nie biorą się znikąd. Jeśli chcesz do czegoś w życiu dojść musisz mieć szalony pomysł i mnóstwo determinacji, by go wprowadzić w życiu. *

Psycholodzy od lat analizują kariery wybitnych artystów, sportowców, przedsiębiorców, menedżerów, ludzi autentycznego sukcesu. Nowe badania potwierdzają starą prawdę: geniusz to 1 procent talentu i 99 procent morderczej pracy. A więc wizja, twórcza idea i wielki, systematyczny wysiłek. Wiemy dziś, że jest siedem elementów stanowiących o przewadze konkurencyjnej – w biznesie i na rynku pracy. Może warto zastanowić się nad sobą – w jakim stopniu nasze życie spełnia te warunki drogi do doskonałości i sukcesu?

1. Zacznij od inspirujących wyobrażeń i marzeń… Daj sobie prawo zatrzymać się i zapytać: co jest moim największym marzeniem? Pozwalaj sobie na zaskakujące, brawurowe pomysły, na odważne myśli. Nie bój się mosić

2. Gotowość. Amerykanie, którzy odkryli „pozytywne myślenie”, dodają zazwyczaj, że choć bez dobrego nastawienia ani rusz, to potem trzeba działać i umieć szukać okazji, planować, rozmawiać z ludźmi, którzy mają podobne plany, którzy mają podobne pomysły. Potrzebny jest też realizm, dzięki któremu docenimy to, co już zrobiliśmy i zarazem uczciwie przyznamy się do tego, co nam nie dość dobrze wychodzi, lub co po prostu się nie sprawdza. Ludzie sukcesu umieją łączyć taki „realizm do bólu” z utrzymaniem wiary w sukces.

d2lecom

3. W ten sposób przeszliśmy do kwestii zaangażowania. Być może coś Cię autentycznie interesuje, odkryłeś już swoją prawdziwą pasję, a może po prostu chcesz najlepiej jak to tylko możliwe wykorzystać swój potencjał. To wszystko, co mobilizuje Cię do podążania za swoimi marzeniami – niezależnie, czy robisz to bardziej „dla siebie”, czy „dla kogoś” – może pomóc Ci przenieść góry. I jeszcze jedno, nie poddawaj się w obliczu trudności, nawet gdy wyglądają na niezwyciężone. Pomoże ci je przełamać kolejny czynnik, którym jest...

*4. *Koncentracja. Gdy masz już swój plan – bez względu na to, czy jest przed Tobą szeroka przestrzeń, czy nieoczekiwana przeszkoda – skup się na tym jednym kroku, który masz właśnie do zrobienia. Podstawą koncentracji jest poświęcenie 100 proc. Twojej uwagi temu, co właśnie robisz lub temu, czego doświadczasz w danym momencie. Żeby wejść na Mount Everest, przebiec do końca maraton czy zrealizować wieloletni, odważny projekt biznesowy, potrzebujesz koncentracji na tym pierwszym kroku, który masz właśnie do zrobienia. Żeby utrzymać koncentrację, dbaj o potrzebny odpoczynek i znajdź swój „prywatny przełącznik” –pozwoli Ci wyłączyć się, gdy odczujesz potrzebę zregenerowania się, aby potem szybko przywrócić pełną mobilizację.

5. Kontrola dystraktorów – czyli przeszkadzaczy. Jeśli wiesz, czego chcesz i do czego dążysz, z żelazną dyscypliną odcinaj wszelkie czynniki odciągające Twoją uwagę. Ucz się odmawiać propozycjom (własnym i innych osób), które odrywają Cię od obranej już najlepszej drogi, od twojego celu. Większość z nas robi listy spraw do załatwienia. Ty zrób drugą listę: spraw, które zlecisz innym, kontaktów, które ograniczysz, bo niepotrzebnie pochłaniają Twoją energię.

*6. *Stałe uczenie się. Będziemy wracać na stronach tej książki do futrologa Alvina Tofflera, który powiedział w 1999 r., że analfabetami XXI w. będą nie ci, którzy nie umieją posługiwać się komputerem, lecz ci, którzy nie będą w stanie się uczyć, oduczać i uczyć na nowo. To wymaga i wiary, i pokory. Zadawaj sobie pytania: co zrobiłem dobrze, co zadziałało, przybliżyło mnie do moich celów? Dlaczego tak się stało? Co mógłbym jednak zmodyfikować, usprawnić? Traktuj każde swoje doświadczenie, nawet najtrudniejsze, jako cenną lekcję. Ustawicznie odświeżaj i pogłębiaj swoją wiedzę.

d2lecom

7. Wiara w siebie. Jest to przekonanie o własnym potencjale, o prawie do podejmowania własnych decyzji i wyborów. To zaufanie do swoich możliwości, to przeświadczenie o ważności tego, co robisz i czym się zajmujesz. I jednocześnie wiara w tych, z którymi pracujesz, budujesz uczuciowe związki, bawisz się i tworzysz. Pielęgnuj i rozwijaj kontakty z ludźmi, którzy w Ciebie wierzą, dostrzegają Twoje mocne strony, a zwłaszcza Twoją zdolność do przezwyciężania przeszkód i osiągania celów.

Pamiętaj – wiara czyni cuda!

Mirosław Sikorski

d2lecom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lecom

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj