Trwa ładowanie...

70 proc. niemieckich emerytek dorabia, bo nie ma innego wyjścia

Wielu emerytów w Niemczech dorabia przez pierwsze trzy lata dla przyjemności. Kobiety najczęściej zmusza do pracy ubóstwo, jak wynika z badań IAB.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

70 proc. niemieckich emerytek dorabia, bo nie ma innego wyjściaŹródło: PAP
d12cs8p
d12cs8p

Mają dużo przyjemności z pracy, potrzebują wyzwań i nowych zadań oraz kontaktu z innymi ludźmi. Mowa o 90 procentach niemieckich emerytów, którzy z takich powodów wciąż są czynni zawodowo

Jak wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodu (IAB), ogółem co czwarty emeryt w Niemczech przez pierwsze trzy lata dorabia. W grupie tej znajduje się 31 proc. kobiet i 28 proc mężczyzn.

Powodem ubóstwo

Okazuje się jednak, że aż w przypadku 70 proc. emerytek do pracy zmusza je zła sytuacja finansowa. Dotyczy to tylko 53 procent mężczyzn.

d12cs8p

Kobiety mają niejednokrotnie niższą emeryturę, gdyż po założeniu rodziny częściej pozostawały w domu lub pracowały na niepełnym etacie. Z raportu IAB „nie wynika jednak jasno czy dodatkowy dochód służy zapewnieniu poziomu dobrobytu sprzed emerytury, czy zapewnieniu minimum egzystencji”.

Ponad 9000 zł. To najwyższa emerytura, jaką ZUS przyznał w ostatnich latach. Zobacz wideo:

Wysoki dochód

Z danych IAB wynika jednak, że prawdopodobieństwo dorabiania na emeryturze jest wyjątkowo wysokie w przypadku mężczyzn i kobiet, którzy mieli wysokie dochody. W grupie osób z emeryturą wysokości 1000 euro miesięcznie dorabia 26 procent mężczyzn i 29 proc kobiet. W przypadku osób z emeryturą rzędu przynajmniej 2,5 tys. euro czynne zawodowo pozostaje dalej 60 proc. mężczyzn i kobiet. Szczególnie w przypadku mężczyzn można zaobserwować tendencję, że im wyższe wykształcenie, tym częściej szukają dodatkowego zajęcia.

d12cs8p

W grupie emerytek, które nie dorabiają, co piąta najchętniej podjęłaby się jakiegoś zajęcia. W grupie mężczyzn chęć taką zadeklarowało 22 proc.

Na zakończenie raportu IAB sugeruje, by politycy oraz zakłady pracy stworzyli bardziej elastyczne regulacje, pomagające przygotować korzystniejsze warunki ramowe, które pozwoliłyby emerytom na lepszą realizację życzeń zawodowych.

Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 mężczyzn i kobiet w wieku od 58 do 69 lat, którzy maksymalnie od trzech lat przebywają na emeryturze.

d12cs8p

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d12cs8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12cs8p