Trwa ładowanie...

84 kandydatów na jedno miejsce pracy

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu września 2013 r. wyniosła 2083,1 tys. osób (w tym 1084,3 tys. kobiet) i była niższa niż przed miesiącem o 0,1 tys. osób - podał GUS.

84 kandydatów na jedno miejsce pracy
d2q127r
d2q127r

Niedawno rząd przyjął nowelizację ustawy dotyczącą promocji zatrudnienia. Celem proponowanych zmian jest zaoferowanie bardziej efektywnej pomocy tym osobom, które poszukują pracy, szczególnie:

- młodzieży wchodzącej na rynek pracy,
- osobom w wieku 50+,
- rodzicom, chcącym wrócić do pracy, po przerwie związanej z wychowaniem dziecka.

Istotą reformy jest zwiększenie dostępności, adekwatności, a co za tym idzie skuteczności działań, podejmowanych przez urzędy pracy. Dlatego też zmiany zakładają, że urzędy pracy, lepiej znające lokalne uwarunkowania, będą miały większą swobodę działania, a jednocześnie staną się bardziej aktywne w pozyskiwaniu ofert pracy od pracodawców. Projekt zakłada monitorowanie i promowanie efektywności działań urzędów pracy, aby nagradzać te urzędy i te rozwiązania, które najskuteczniej wprowadzają bezrobotnych na rynek pracy. Jednocześnie przewidziano profilowanie rodzajów pomocy w zależności od indywidualnych potrzeb osób bezrobotnych. Dla osób, które generalnie dobrze sobie radzą na rynku pracy, urzędy pracy będą miały ofertę doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy.

Dla tych osób, które wymagają uzupełnienia lub aktualizacji kwalifikacji, będą dostępne staże i szkolenia. Osoby pobierające świadczenia z pomocy społecznej i od lat pozostające poza rynkiem pracy zostaną objęte kompleksowym programem aktywizacji, który pozwoli na nabycie przez nich umiejętności i kwalifikacji, umożliwiających skuteczny powrót na rynek pracy. Aby funkcjonowanie tego systemu było możliwe, publiczne służby zatrudnienia muszą współpracować zarówno z instytucjami pomocy społecznej, jak i z prywatnymi agencjami zatrudnienia oraz organizacjami pozarządowymi.

d2q127r

Jednocześnie projekt zmian zakłada wprowadzenie systemowego wsparcia doskonalenia kwalifikacji pracowników starszych, poprzez stworzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego, adresowanego do osób 45+.

Wraz z projektowanymi rozwiązaniami wprowadzającymi dopłaty dla pracodawców zatrudniających osoby bezrobotne 50+, będzie to stanowiło impuls do zwiększenia udziału pracowników w starszych grupach wiekowych w rynku pracy.

Projekt zmiany ustawy zawiera również cały szereg rozwiązań, które mają służyć zwiększeniu atrakcyjności zatrudniania osób wracających do pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka. Jednym z rozwiązań jest grant na telepracę, który - w założeniach - ma również na celu umożliwienie godzenia obowiązków rodzinnych i zawodowych osób wychowujących małe dzieci.

Wolne miejsca pracy

We wrześniu 2013 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 73,5 tys. ofert pracy. Urzędy pracy dysponowały ofertami dla 50,5 tys. osób (w tym 12,3 tys. to oferty niewykorzystane dłużej niż jeden miesiąc), ogłoszeń dla osób niepełnosprawnych było 4,3 tys.

d2q127r

Liczba nowo utworzonych miejsc pracy w II kwartale wyniosła 126 tys. 264 wobec 156 tys. 50 w I kwartale i 121 tys. 786 w II kw. 2012 roku.

W I półroczu 2013 roku powstało 282,3 tys. nowych miejsc pracy, z tego 9,4 proc. w sektorze publicznym, a 90,6 proc. w sektorze prywatnym. W tym samym czasie zlikwidowano 196,6 tys. stanowisk. W stosunku do I kwartału liczba ta zmalała o 30,2 proc.

W końcu II kwartału 2013 r. nie obsadzone było jeszcze 12,1 tys., tj. 9,6 proc. nowo utworzonych miejsc pracy.

AS,WP.PL

d2q127r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q127r