840 złotych dla zatrudnionych. Niewielu wie o tej uldze

Ulga, o której niewielu wie. Skorzystają pracownicy
Ulga, o której niewielu wie. Skorzystają pracownicy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Andrzej Rostek

24.04.2024 11:21

Obok popularnych odliczeń jak za internet czy wydatki na dzieci istnieją także inne sposoby na obniżenie zobowiązań podatkowych. Przykładem może być ulga, która dostępna jest dla osób zatrudnionych, umożliwiając obniżenie należności podatkowej o kwotę do 840 zł.

Od roku 2022 obowiązuje nowa ulga przeznaczona dla osób będących członkami związków zawodowych. Jak informuje Norbert Kusiak, szef Wydziału Polityki Gospodarczej w OPZZ, z ulgi tej mogą korzystać osoby rozliczające się zgodnie z zasadami skali podatkowej oraz ryczałtu (dotyczy to formularzy PIT-36, PIT-37 i PIT-28). Należy przy tym pamiętać, że osoby płacące podatek liniowy nie kwalifikują się do skorzystania z tego odliczenia.

Maksymalna kwota, którą można odliczyć w bieżącym roku, uległa zwiększeniu. Przy rozliczeniu rocznym za 2023, podatnicy mają możliwość odjęcia od podatku składek na związki zawodowe, nie przekraczających 840 zł. To wyraźny wzrost w stosunku do limitu 500 zł, który obowiązywał rok wcześniej. Składki wyższe niż 840 zł nie są objęte ulgą.

Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo

Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Co zrobić, aby skorzystać z ulgi?

Dla zastosowania ulgi konieczne jest posiadanie dowodów na wpłaty składek członkowskich. W deklaracji rocznej powinny się znaleźć:

  • dane identyfikujące członka związku,
  • nazwa organizacji związkowej,
  • informacje o tytule i dacie wpłaty,
  • kwota wpłaconych składek.

Gdy składki są odliczane bezpośrednio przez pracodawcę, to wystarczająca będzie informacja w formularzu PIT-11.

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Norberta Kusiaka, aby skorzystać z ulgi, należy prawidłowo wypełnić i dołączyć załącznik do rocznego zeznania podatkowego (PIT-O) - ma on być złożony razem z głównym formularzem podatkowym.

Formularz PIT-O zawiera szczegółowe dane na temat odliczeń od dochodu i od podatku. Jest miejsce na wykazanie większości znanych ulg, w tym również odliczeń za składki członkowskie na związki zawodowe (część B, linię 8, komórki 33-34). Zgodnie z zaleceniami OPZZ, przedstawione przez Norberta Kusiaka, formularz PIT/O powinien być dostarczony wraz z odpowiednim zgłoszeniem podatkowym, a dane z jego części B przeniesione do określonego miejsca w deklaracji PIT, np. dla PIT-37 będzie to część F, miejsce 124-125.

Dokumentację można przygotować online dzięki usłudze Twój e-PIT bądź w sposób tradycyjny, przesyłając formularze do Urzędu Skarbowego za pośrednictwem Poczty Polskiej, nie przekraczając przy tym obowiązującego terminu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także