Trwa ładowanie...

Rozlicz i wyślij swój PIT przez Internet

Czy w 2024 roku wciąż można mieć wątpliwości, że rozliczenia podatku dochodowego przez Internet to najlepsze rozwiązanie? Dla tych, którzy jeszcze nie do końca przekonali się do tej formy, przygotowaliśmy przejrzysty przewodnik. Spokojnie - będzie krótko, prosto i do rzeczy. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, na czym polega rozliczenie online i które narzędzie do darmowego rozliczenia wybrać.

Materiał sponsorowany przez Pitax.plMateriał sponsorowany przez Pitax.pl
 Źródło: materiały partnera
d2ulvbx
d2ulvbx

Wciąż pamiętamy, jak przed kilkoma laty w okolicach 30 kwietnia pokazywano długie kolejki do urzędów pocztowych. Zapominalscy podatnicy czekali na możliwość wysłania papierowych deklaracji podatkowych. Mało kto sobie wtedy wyobrażał, że już niedługo standardem będzie rozliczenie PIT online. Czasy się zmieniły i rozliczenie podatkowe wykonuje się głównie elektronicznie za pomocą usługi Twój e-PIT. Wprowadzona w 2019 roku przez Ministerstwo Finansów usługa, mimo swojej niewątpliwej popularności, nie jest pozbawiona wad, które warto bliżej przeanalizować. 

Jednocześnie, przy okazji, można się dobrze przyjrzeć rozwiązaniom konkurencyjnym, które pojawiły się na rynku. Czy ich istnienie oznacza, że usługa rządowa okazała się dla podatników niewystarczająca? Za chwilę wszystko się okaże – zapraszamy na analizę obejmującą rozliczanie podatku przez Internet.

PIT najlepiej rozliczyć online

Twój e-PIT to narzędzie umożliwiające podatnikowi samodzielne wypełnienie deklaracji, jednak jego funkcjonalności ograniczają się niemal wyłącznie do niezbędnego minimum. Ocena tego narzędzia jest trudna, gdyż nie można jednoznacznie stwierdzić z całym przekonaniem, że jest pomocne czy intuicyjne. Z drugiej strony nie można go też uznać za przedsięwzięcie nieudane czy wręcz nieprzyjazne. Najbardziej adekwatne wydaje się uznanie go za podstawowe narzędzie dla tych podatników, którzy nie oczekują wiele i są pewni, że w danym sezonie podatkowym nie przysługują im żadne ulgi podatkowe.

W przypadku systemu Twój e-PIT wiele odliczeń wymaga samodzielnego uwzględnienia przez podatnika. To oznacza, że musi on być świadomy istnienia danej ulgi i podjąć akcję w celu skorzystania z tej preferencji. Dotyczy to popularnych odliczeń, takich jak ulga prorodzinna, rehabilitacyjna czy internetowa, które obejmują przecież niezwykle szeroką grupę podatników. Co więcej, skorzystanie z tych ulg może znacząco obniżyć podatek dochodowy, co ma istotny wpływ na domowy budżet.

d2ulvbx

Podsumowując, rządowe narzędzie Twój e-PIT nie kładzie nacisku na minimalizację podatku wpłacanego przez podatnika do budżetu państwowego. Trudno byłoby jednak oczekiwać, żeby instytucje państwowe przygotowały rozwiązanie, które zmniejsza kwoty, płynące do budżetu tego państwa.

Jednak warto podkreślić, że usługa Twój e-PIT to w miarę solidne rozwiązanie, umożliwiające prawidłowe wysłanie deklaracji do urzędu skarbowego i otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Ten dokument w formie PDF stanowi potwierdzenie poprawnego złożenia PIT-u, chociaż nie gwarantuje, że rozliczenie jest wolne od błędów.

Najlepsze narzędzie dla podatnika

Na szczęście na rynku dostępne są alternatywne rozwiązania, konkurujące z usługą Twój e-PIT. Można pokusić się o stwierdzenie, że skoro istnieją i dobrze prosperują, to znaczy, że mogą oferować więcej niż narzędzie Ministerstwa Finansów. Gdyby miały dokładnie takie same (lub mniejsze) możliwości, nikt by z nich nie korzystał. Sprawdźmy, czy to założenie jest trafne.

Przeanalizujemy funkcjonalności jednego z czołowych bezpłatnych programów, przy pomocy których można wykonać rozliczenie PIT online. Mowa o programie PITax.pl. To narzędzie nie tylko umożliwia uzyskanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) i bezproblemową wysyłkę gotowej deklaracji do urzędu skarbowego, ale przede wszystkim oferuje wartość dodaną w trakcie procesu wypełniania deklaracji.

d2ulvbx

Bezpłatny program PITax.pl został skonstruowany w taki sposób, aby zadawać podatnikowi proste pytania i umieszczać dane podane w odpowiedziach bezpośrednio w deklaracji. Co istotne, nie zapomina o potencjalnych ulgach, które mogą przysługiwać użytkownikowi. Jego algorytm jest zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępne ulgi i odliczenia, co skutkuje znacznym obniżeniem podatku lub zwiększeniem zwrotu, który urząd skarbowy wypłaca w ciągu 45 dni od daty wysłania PIT-u. takie termin obowiązuje urząd w przypadku wszystkich deklaracji złożonych drogą elektroniczną.

Jedno narzędzie – mnóstwo benefitów

Program PITax.pl oferuje wiele korzyści w jednym miejscu, prowadząc użytkownika krok po kroku w stronę jak największego zwrotu. Albo jak najniższego podatku – w zależności od sytuacji. W trakcie wypełniania deklaracji można skorzystać z obszernej bazy wiedzy, przygotowanej przez ekspertów podatkowych. Linki do zagadnień z bazy wyświetlają się kontekstowo i są dostosowane do aktualnie uzupełnianej przez użytkownika rubryki.

PITax.pl to jednocześnie program, portal podatkowy oraz doskonałe rozwiązanie dla osób, które otrzymały PIT 11 i nie są pewne, jak w pełni skorzystać z dostępnych możliwości i należnych ulg. Program pomaga także podatnikom, którzy nie są pewni, który formularz wybrać (przykładowo - PIT 36 online czy PIT 37 online), dobierając odpowiedni formularz na podstawie typu dochodów i prowadząc użytkownika przez kolejne etapy.

d2ulvbx

Twórcy programu przykładają dużą wagę do tego, aby wypełnione deklaracje były wolne od błędów. Korzystają z bogatego doświadczenia, zdobytego w ciągu 12 lat nieustannego rozwijania narzędzia, które cieszy się rosnącą popularnością wśród podatników.

W dobie powszechnego wypełniania i wysyłania deklaracji drogą internetową, warto skorzystać z narzędzia, które nie tylko realizuje absolutne minimum, lecz także oferuje dodatkową wartość. Dlatego PITax.pl stanowi rozsądny wybór dla tych, którzy planują zrobić rozliczenie PIT online, a jednocześnie chcą maksymalnie skorzystać z ulg i odliczeń przewidzianych przez ustawodawcę.

Materiał sponsorowany przez Pitax.pl
d2ulvbx
d2ulvbx