Trwa ładowanie...
d1wf4i0
elektronika

ABB otworzyło fabrykę silników elektrycznych

Fabrykę silników elektrycznych otworzyła w Aleksandrowie Łódzkim firma ABB - światowy lider w technologiach dla energetyki i automatyki. Koszt tej inwestycji to 62 mln zł. Prace w zakładzie znajdzie w sumie 150 osób.

Share
d1wf4i0

Zakład powstał na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest pierwszym w Polsce, który ABB wybudowało od podstaw. Do tej pory firma modernizowała już istniejące zakłady w Łodzi, Przasnyszu, Wrocławiu i Elblągu.

W nowej fabryce rocznie ma być produkowanych ponad 40 tys. silników wykorzystywanych w przemyśle m.in. celulozowym, metalurgicznym czy cementowym.

Wraz z otwarciem fabryki silników szefowie ABB wmurowali obok kamień węgielny pod budowę kolejnej inwestycji - fabryki urządzeń energoelektroniki. Ma ona kosztować ok. 60 mln zł i zatrudniać ponad 70 osób. W nowym zakładzie produkowane będą przekształtniki średnionapięciowe oraz systemy zasilania dla trakcji elektrycznej.

d1wf4i0

ABB jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki. Grupa zatrudnia 110 tysięcy pracowników w ponad 100 krajach. W Polsce firma posiada fabryki w Łodzi, Przasnyszu i Wrocławiu, zatrudniając łącznie 2300 pracowników.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna została utworzona w 1997 roku. Obejmuje obszar o powierzchni ponad 1162 ha, położony w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Strefa ma charakter rozproszony i składa się z kilkudziesięciu podstref. Od początku jej istnienia wydano 145 zezwoleń na działalność w strefie. W sumie łączna wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła dotąd ok. 8 mld zł, natomiast liczba deklarowanych miejsc pracy sięga niemal 20 tys.

d1wf4i0

Podziel się opinią

Share
d1wf4i0
d1wf4i0