Trwa ładowanie...

Abonament RTV do likwidacji. Czabański chce, by pieniądze pochodziły z budżetu

Wraca sprawa abonamentu RTV. Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, ocenił, że opłata powinna być zniesiona dla wszystkich. Uważa, że pieniądze na finansowanie mediów publicznych powinny pochodzić z budżetu państwa.

Abonament RTV do likwidacji. Czabański chce, by pieniądze pochodziły z budżetuŹródło: WP.PL, fot: WP
d48ej6i
d48ej6i

Obecnie każdy właściciel odbiornika telewizyjnego powinien płacić abonament 22,70 zł miesięcznie, a właściciel radia - 7 zł miesięcznie. W resorcie kultury trwają prace nad tym, aby abonament był płacony razem z PIT i CIT. Miałby wynosić ok. 8 zł miesięcznie.

- Trwają poszukiwania innego rozwiązania - powiedział piątkowemu "Super Expressowi" Krzysztof Czabański. I dodał: "jestem za tym, aby abonament był finansowany z budżetu państwa". Zdaniem Czabańskiego, "to byłby dobry i ciekawy pomysł, nad którym trzeba się mocno zastanowić".

Piotr Gliński o przyszłości abonamentu RTV. Nie będzie małej ustawy medialnej? Zobacz wideo:

- Byłby to projekt z korzyścią dla ludzi. Nie byłyby to opłaty indywidualne, nie absorbowałyby nikogo. Trzeba tylko przy tym zagwarantować konkretne sumy na media publiczne, zapisując w ustawie, jaka część budżetu idzie na media publiczne. Ja proponowałbym wtedy, aby zrobić zapis w tej kwestii od 2,5 mld zł do 3 mld zł rocznie - powiedział "Super Expressowi" Krzysztof Czabański.

d48ej6i

Już wcześniej szef Rady Mediów Narodowych mówił, że ustawa musi też zapewnić przychód wszystkim mediom publicznym na poziomie ok. 2,5 mld zł rocznie. Podkreślił, że są określone warunki, które musi spełniać. Przede wszystkim system finansowania mediów publicznych musi wejść "w miarę nieodległym czasie". Wskazał, że będzie to najwcześniej - i nie później - niż w 2019 r.

d48ej6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ej6i