Trwa ładowanie...

Abonament RTV na smartfona i komputer? RPO odpowiada na medialne doniesienia

Do Rzecznika Praw Obywatelskich masowo napływają skargi w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dlatego w październiku 2022 roku zwrócił się on do premiera o wprowadzanie zmian w przepisach. Ale nie apelował o to, aby objąć opłatami smartfony i komputery - podkreśla biuro RPO w środowym komunikacie. To reakcja na ostatnie medialne doniesienia w tej sprawie.

Abonament na smartfona i komputer? RPO odpowiada na medialne doniesieniaAbonament na smartfona i komputer? RPO odpowiada na medialne doniesieniaŹródło: Adobe Stock, fot: serQ
d6pc14y
d6pc14y

We wtorek w mediach pojawiły się doniesienia, jakoby Rzecznik Prawo Obywatelskich Marcin Wiącek chciał rozszerzenia abonamentu RTV na komputery, smartfony i tablety. W środę zareagowało na nie biuro rzecznika. "Informacje, jakoby Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do premiera o objęcie opłatą abonamentową RTV również właścicieli smartfonów, tabletów i komputerów, są niezgodne z prawdą, absolutnie sprzeczne z intencją i treścią wystąpień rzecznika" - czytamy w środowym komunikacie.

O co chodzi RPO

"RPO wskazał bowiem, że samo posiadanie odbiornika nie świadczy o tym, iż obywatel z niego korzysta - ogląda telewizję lub słucha radia. Tym samym RPO wystąpił w obronie praw obywateli, reagując na ich skargi, a nie w celu nałożenia na nich kolejnych opłat" - tłumaczy biuro rzecznika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

8 tys. zł za m kw. w najtańszym mieście w Polsce. "W tym roku możemy liczyć na spadki cen"

Polacy skarżą się do RPO w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Skargi dotyczą spraw systemowych, ale też nieprawidłowości przy wymierzaniu kar. Dlatego w październiku 2022 roku rzecznik zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzanie zmian w przepisach. RPO od lat zwraca uwagę, że obowiązujący system opłat abonamentowych jest wadliwie skonstruowany i wymaga zmian. Jego zdaniem problem polega na tym, że abonament płaci stosunkowo niewielka liczba rzeczywistych użytkowników odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

d6pc14y

Marcin Wiącek przekonuje, że taki stan, funkcjonujący już od dłuższego czasu, postrzegany jest jako niesprawiedliwy i naruszający konstytucyjną zasadę powszechności ponoszenia ciężarów publicznych. RPO zwrócił uwagę, że ustawa abonamentowa pochodzi z 2005 roku i nie przewidywała wielu urządzeń dzisiaj posiadanych przez Polaków.

"Problematyczne jest powiązanie obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej z domniemaniem używania odbiornika przez osoby, które posiadają odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny. Współcześnie oglądanie telewizji lub słuchanie radia możliwe jest nie tylko za pomocą takich odbiorników, lecz również za pomocą telefonów, tabletów czy komputerów. Obecna ustawa tego nie uwzględnia. Dlatego trudno uznać, że ustawowy obowiązek uiszczania opłat abonamentowych dotyczy 'każdego' w rozumieniu art. 84 Konstytucji" - przekonywało pod koniec października ubiegłego roku biuro RPO.

Minister kultury Piotr Gliński napisał w odpowiedzi m.in., że w myśl ustawy odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Rozstrzyganie, o jakich urządzeniach w ustawie mowa, leży już w gestii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przyznał jednak, że definicja ta jest nieprecyzyjna.

Do 25 stycznia zniżka na abonament

Tymczasem w środę Poczta Polska przypomniała, że kto do 25 stycznia opłaci abonament z góry za cały rok, ten dostanie 10 procent zniżki. To właśnie poczta jest zobowiązana do rejestrowania odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, a także przyjmowania i ewidencjonowania opłat abonamentowych. Może też przeprowadzać kontrolę ich uiszczania.

d6pc14y

Koszt abonamentu opłaconego z góry za cały rok to 94 zł w przypadku posiadania samego radia i 294,90 zł w przypadku, gdy mamy telewizor bądź radio i telewizor.

Abonamentu nie muszą płacić seniorzy powyżej 75. roku życia i szereg innych grup, m.in.osoby, co do których orzeczono I grupę inwalidztwa, całkowitą niezdolność do pracy, znaczny stopień niepełnosprawności, trwałą lub okresową całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym czy osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6pc14y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6pc14y