Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
jarosław sellin
16-02-2017 (21:25)

Abonament RTV. Projekt nowej ustawy gotowy jeszcze w lutym

Projekt ustawy usprawniający ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego będzie gotowy jeszcze w lutym - zadeklarował w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Pytany o obniżkę abonamentu, odpowiedział: "można to rozważyć".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abonament RTV. Projekt nowej ustawy gotowy jeszcze w lutym
(Eastnews, Fot: EAST NEWS)

Projekt ustawy usprawniający ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego będzie gotowy jeszcze w lutym - zadeklarował w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Pytany o obniżkę abonamentu, odpowiedział: "można to rozważyć".

- Pan premier Piotr Gliński w czasie przeglądu resortów, w obecności pani premier, zobowiązał się, że w lutym z naszego resortu taki projekt wyjdzie, będzie przedstawiony i będziemy go procedować wiosną - zapowiedział na antenie Polsat News Sellin.

Pytany o to, kto będzie ściągał abonament RTV, odpowiedział, że nie będzie odkrywał żadnego rąbka tajemnicy, bo rozwiązań jest dużo. - Wszystkie są tak naprawdę przegadane w debacie publicznej w ostatnich kilku czy kilkunastu latach. Na razie abonament ściąga Poczta Polska i uważam, że tak powinno pozostać - dodał.

Sellin zwrócił uwagę, że Poczta Polska to odbudowująca się na nowo struktura, coraz lepiej funkcjonująca. - Nie widzę powodu, dlaczego temu operatorowi to odbierać - dodał.

Sellin był też pytany, kto będzie obowiązany do płacenia abonamentu. - Generalnie uważam, że powinna być zasada, tak jak w większości krajów europejskich, że prawie wszyscy obywatele utrzymują media publiczne, ze względu na to, że one są ważne dla kultury narodowej, dla jakości debaty publicznej, dla edukacji - odpowiedział. - Niezależnie od tego, czy obficie korzystamy z ich oferty, czy mniej, powinniśmy je utrzymywać solidarnie, tak jak utrzymujemy Operę Narodową, Teatr Narodowy czy ważne muzeum, choć nie zawsze te miejsce odwiedzamy - dodał.

Wiceminister pytany, czy operatorzy kablówek i platform cyfrowych będą zobligowani do tego, żeby przekazywać dane o abonentach np. Poczcie Polskiej mówił, że jest to jedno z dyskutowanych rozwiązań. - Myślę, że jest dla wszystkich oczywiste, że ci, którzy mają podpisane umowy z operatorami kablówek bądź platform cyfrowych, satelitarnych, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że oni po prostu posiadają odbiorniki telewizyjne, choć nie zawsze są zarejestrowane, a w związku z tym abonamentu się nie płaci - wyjaśnił.

Sellin zapowiedział, że MKiDN spróbuje skonstruować taki mechanizm, który będzie satysfakcjonujący dla wszystkich - i dla odbiorców, i dla operatorów kablówek czy platform cyfrowych i satelitarnych.

Wiceminister kultury powiedział, że jeżeli uda się rozszerzyć skalę płatników, to można też rozważyć obniżenie opłaty abonamentowej. - Szerokość podatników może spowodować, że ta opłata nie musi być taka jak dziś - uważa Sellin. Jego zdaniem opłata nie jest aż tak uciążliwa w porównaniu z innymi krajami europejskimi, ale można rozważyć, żeby była niższa.

Polub WP Finanse