Trwa ładowanie...
d4n3dz7

Abonament RTV. Tysiące Polaków chce umorzenia daniny na media publiczne

Polacy zalewają Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wnioskami w sprawie zaległości w płaceniu abonamentu RTV. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zdradził ich wpłynęło do urzędu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Z danych TVP wynika, że liczba gospodarstw, płacących abonament, spadła z 1,11 mln w 2016 r. do 1,03 mln w 2017 r.
Z danych TVP wynika, że liczba gospodarstw, płacących abonament, spadła z 1,11 mln w 2016 r. do 1,03 mln w 2017 r. (flickr.com)
d4n3dz7

Aż 250 tys. wniosków o umorzenie zaległości abonamentowych albo o rozłożenie na raty wpłynęło do KRRiT.
- W wielu z tych pism powtarza się ten sam wątek: "uwierzyłam byłemu premierowi (Donaldowi Tuskowi), uwierzyłam przewodniczącemu tej bądź innej partii, że abonamentu nie będzie trzeba płacić, a teraz komornik puka do drzwi i zajmuje konta" - powiedział PAP Witold Kołodziejski.

Szef KRRiT zaznaczył, że Rada może umorzyć tylko te wnioski, do których "ma podstawę prawną, czyli ściśle określone zasady zapisane w ustawie". - Też warto się z nimi zapoznać, (dowiedzieć się) kto ma podstawę do umorzenia, do ulgi, albo zwolnienia z abonamentu - dodał.

TVP ma problemy przez abonament

d4n3dz7

Spada liczba Polaków, którzy wywiązują się z opłaty abonamentowej.Przychody Telewizji Polskiej z tego tytułu skurczyły się o kolejne 11 mln zł w stosunku do roku ubiegłego.

Abonament RTV. Minister kultury stawia sprawę jasno

Zaledwie 7,6 proc. gospodarstw domowych łoży na TVP i publiczne radio w Polsce. W sumie w ubiegłym roku media publiczne otrzymały z tego tytułu 355,1 mln zł – wynika z raportu TVP. To 11 mln zł mniej niż rok wcześniej, kiedy do budżetu spółki wpłynęło 366 mln zł.

d4n3dz7

Z danych prezentowanych przez spółkę wynika, że liczba gospodarstw płacących abonament spadła z 1,11 mln w 2016 do 1,03 mln w 2017 r.

Wywołane tym spadające wpływy ze ściągniętego podatku zrekompensowało mediom publicznym państwo, które w grudniu przelało dodatkowe 266,5 mln zł. W ten sposób ogólny rachunek abonamentowy wzrósł do około 622 mln zł.

To właśnie dzięki tej rekompensacie za utracone wpływy abonamentowe w latach 2010-17 spółka kierowana przez Jacka Kurskiego mogła pochwalić się większymi o 70 proc. wpływami z abonamentu w stosunku do roku poprzedniego.

- Praktycznie jest już zdecydowane, że od przyszłego roku abonament RTV będzie pokrywany z budżetu państwa - zapowiedział w kwietniu Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Zdaniem ekspertów, na tę zmianę nie zgodzi się Komisja Europejska.

d4n3dz7

Państwowa dotacja, zamiast obowiązkowego abonamentu, miałaby zacząć obowiązywać na początku roku 2019. Takie zmiany szef Rady Mediów Narodowych zapowiedział w wywiadzie dla internetowej telewizji wPolsce.pl.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d4n3dz7

Podziel się opinią

Share
d4n3dz7
d4n3dz7