Absolwent zakłada firmę

O czym muszą pamiętać osoby, które przymierzają się do założenia własnej działalności?

Absolwent zakłada firmę
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Trudna sytuacja na rynku pracy i niepewna koniunktura powodują, że wielu studentów oraz absolwentów wyższych uczelni ma problemy ze znalezieniem odpowiedniego zajęcia. W tej sytuacji rozwiązaniem może być stworzenie własnej firmy. O czym muszą pamiętać osoby, które przymierzają się do założenia własnej działalności? Odpowiedź w poniższym artykule.

Sprawdź, jak radzą sobie inni

Wydaje Ci się, że masz świetny pomysł na nowy biznes? Idea, która chodzi Ci po głowie, to zupełnie nowatorski pomysł? Może Ci się wydawać, że masz koncepcję na miarę drugiego Apple’a, ale mimo wszystko przed przystąpieniem do procedury prawnej warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, czy ktoś nie przetarł już Twoich szlaków. Być może istnieją lub istniały firmy o podobnym profilu do Twojej, które mają za sobą trudne początki oraz posiadają wiedzę na temat wyzwań, jakie Cię czekają. Możliwość skorzystania z ich doświadczeń pomoże Ci ominąć największe rafy na drodze do biznesowego sukcesu oraz zmniejszy stres związany z wprowadzaniem na rynek nowej marki.

Poza tym doświadczenie poprzedników sprawi, że będziesz wiedział, czy warto rozwijać biznesowe idee w danej branży czy też szukać innych metod działania. Poznanie opinii innych przedsiębiorców może być pomocne również w stworzeniu biznesplanu lub też skorygowaniu jego szczegółów tak, by Twoje przedsięwzięcie miało większe szanse na sukces. Gdzie szukać potrzebnej wiedzy? Jednym z możliwych rozwiązań jest śledzenie forów internetowych np. w branżowych portalach społecznościowych. Innym sposobem może być wzięcie udziału w panelu dyskusyjnym czy konferencji dotyczącej interesującego Cię biznesowego obszaru. Zetknięcie się z praktykami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami może stać się bodźcem do działania oraz okazją do pozbycia się lęków i wątpliwości.

A może franczyza?

Nie masz określonego pomysłu na firmę lub też boisz się podejmować zbyt duże ryzyko? Być może rozwiązaniem będzie skorzystanie z doświadczeń dużych organizacji, które już osiągnęły rynkowy sukces i w celu poszerzania zasięgu oddziaływania są chętne do podpisywania umów na prowadzenie działalności pod ich szyldem. Często wśród wymagań stawianych przez franczyzodawców jest posiadanie własnego lokalu czy własny wkład finansowy, jednak poniesione koszty zwracają się w trakcie prowadzenia firmy. Dodatkowym argumentem przemawiającym za rozpoczęciem działalności w tej formie jest posiadanie doświadczenia w sprzedaży. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przekonać do siebie franczyzodawcę, ale również szybciej przyswoisz tajniki prowadzenia biznesu oraz osiągania założonych wyników. Decydując się na tę formę działalności gospodarczej musisz pamiętać, że nie daje ona dużego pola do kreatywności, ale bez wątpienia jest szkołą biznesu, która ułatwi poruszanie się w branżowym świecie.

Skąd wziąć pieniądze?

Zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na rozruch firmy? Postaraj się o dotację! Obecnie istnieje wiele źródeł finansowania w początkowym etapie działalności. Jednym z nich jest wystąpienie o środki unijne. Pomoc absolwentom w formie bezzwrotnych dotacji oferuje np. Program Kapitał Ludzki. Nie wiesz jak się do tego zabrać, jakie formalności musisz spełnić? Skontaktuj się z doradcą (np. w urzędzie pracy), który pomoże Ci złożyć wniosek o dofinansowanie.

Szanse osobom po studiach na rozwijanie samodzielności dają również urzędy pracy, które oferują środki na założenie własnej działalności. Warunkiem rozpatrzenia wniosku jest zarejestrowanie się jako bezrobotny oraz przedstawienie biznesplanu.

Wiedzy nigdy dość

Wchodząc na rynek warto posiadać całą potrzebną wiedzę, która będzie wykorzystywana w codziennej pracy. Ciągłe trzymanie ręki na pulsie oraz aktualizowanie posiadanych przez siebie danych to element niezbędny do rozwijania biznesu. Dlatego warto poszerzać swoją wiedzę i inwestować w szkolenia dla absolwentów, które być może staną się źródłem nowych pomysłów oraz usystematyzują posiadaną wiedzę. Tego typu inicjatywy dla absolwentów organizują np. uczelniane biura karier.

Według danych Komisji Europejskiej aż 6 na 10 Polaków przed 25. rokiem życia chciałoby prowadzić własną firmę. Świadczy to o dużym potencjale, który tkwi w młodych ludziach, ale również o dużym zapotrzebowaniu na pracę. Dlatego właśnie jeśli myślisz, że własna działalność jest dla Ciebie, postaraj się dopracować plan działań oraz zadbać o źródła dofinansowania. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na przetrwanie firmy oraz na odniesienie sukcesu w branży.

MA

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)