Trwa ładowanie...
d2ncof8

ABW: akt oskarżenia przeciwko grupie osób wyłudzających podatek VAT (komunikat)

...

Share
d2ncof8

09.01. Warszawa - ABW informuje:

Akt oskarżenia przeciwko 8 osobom działającym w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

W dniu 30 grudnia 2013 r. wniesieniem do sądu aktu oskarżenia zostało zakończone śledztwo prowadzone przez Delegaturę ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

d2ncof8

Śledztwo prowadzone od września 2011 r. dotyczyło działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT w związku z fikcyjną wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

Aktem oskarżenia prokurator objął 8 osób, w tym dwóch organizatorów procederu - jeden z nich jest obywatelem Republiki Czeskiej. Oskarżonym zarzucono m.in. popełnienie przestępstw: poświadczenia nieprawdy w dokumentach (art. 271 kk), wyłudzeń podatku VAT (art. 286 kk), "prania brudnych pieniędzy" (299 kk), udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 kk) oraz oskarżono o czyny karno-skarbowe (art. 56 kks, art. 62 kks).

Przestępczy proceder polegał na obrocie tą samą folią budowlaną poprzez szereg firm, przy użyciu czeskiego podmiotu. Pierwsza firma na terytorium Polski, tzw. firma słup, nie odprowadzała należnego podatku VAT z tytułu zakupu z 0 proc. stawką podatku VAT od podmiotu czeskiego. Natomiast eksporter sprzedający tę samą folię budowlaną z 0 proc. stawką VAT do tego samego czeskiego podmiotu niesłusznie występował o zwrot podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru.

Proceder rozpoczął się w marcu 2011 roku i już w listopadzie został zlikwidowany. Tylko w tym okresie działalność oskarżonych skutkowała stratą dla Skarbu Państwa kwotą ok. 3,5 mln PLN z tytułu niezapłaconego podatku VAT.

d2ncof8

Wszczęte śledztwo i realizacja zapobiegły dalszym wielomilionowym stratom Skarbu Państwa.

Pięciu z ośmiu oskarżonych złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze (art. 335 kpk) i zobowiązało się do naprawienia wyrządzonej w majątku Skarbu Państwa szkody w łącznej kwocie 1,1 mln PLN. Na majątku jednego z organizatorów przestępczego procederu dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę ok. 700 tys. PLN.

W przedmiotowej sprawie na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach kontrole podatkowe prowadzi Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2ncof8

Podziel się opinią

Share
d2ncof8
d2ncof8