Trwa ładowanie...
d2yqfdm
26-01-2017 17:58

Adamczyk: Kontraktacja dróg za 24 mld zł w br., linii kolejowych za 30 mld zł

Warszawa, 26.01.2017 (ISBnews) - W bieżącym roku zostaną podpisane umowy na budowę nowych dróg krajowych o wartości ok. 24 mld zł i kontrakty kolejowe na zadania za ok. 30 mld zł, poinformował minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zadeklarował, że założeniem jest realizacja Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 w całości. Premier Beata Szydło wskazała natomiast, że na kolei celem jest wydatkowanie wszystkich dostępnych funduszy na realizację Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r.

d2yqfdm
d2yqfdm

"Minister Adamczyk ma jedno zadanie - konsekwentne wydawanie pieniędzy UE i realizowanie inwestycji. [Mieszczą się w nim] trzy cele: sztandarowy program Mieszkanie+, z którego zostanie rozliczony na koniec roku, to jest najważniejsze. Druga sprawa - inwestycje kolejowe. Po dzisiejszej rozmowie [z Adamczykiem] mogę powiedzieć, że jestem usatysfakcjonowana wielkością kontraktacji inwestycji kolejowych, ale dostrzegam, że konieczny jest bardzo silny monitoring i nadzór. My stawiamy cel, że wszystkie środki na inwestycje kolejowe będą wydatkowane. Wreszcie, trzeci komponent to inwestycje drogowe - realizacja programu autostradowego, ale i dróg lokalnych" - powiedziała premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej.

Adamczyk dodał, że cele na 2017 r. "i dalej" są ambitne, ale "do zrealizowania".

"Jeżeli chodzi o inwestycje drogowe, w 2016 r. chociażby oddaliśmy do użytku ok. 125 km dróg ekspresowych i autostradowych na kwotę 5,7 mld zł, na ten rok planujemy 393 km o wartości 15 mld zł. W ub.r. podpisaliśmy umowy na budowę w sumie dróg autostradowych i ekspresowych o długości 264 km o wartości 10,5 mld zł. W 2017 r. planujemy 579 km o wartości 24 mld zł. Przetargów ogłosiliśmy w ub.r. na kwotę 3,4 mld zł, w br. będzie to ok. 15,7 mld zł. To będzie zaangażowanie na poziomie ponad 80 mld zł z kwoty 109 mld zł. Dzisiaj bezpośrednio w realizacji są inwestycje na ponad 50 mld zł z tej nowej perspektywy unijnej. Uważamy, że nie jest to mało - to daje pewność, że Program Budowy Dróg Krajowych z wykorzystaniem środków unijnych uda się zrealizować" - wyliczył Adamczyk.

Dodał, że oczekująca na przyjęcie przez rząd aktualizacja Programu Budowy Dróg Krajowych nie doprowadzi do wykreślenia żadnej z wcześniej planowanych inwestycji, a kwestią jest jedynie "kolejność i czas" realizacji.

d2yqfdm

Podobnie optymistycznie szef resortu infrastruktury mówił o inwestycjach kolejowych.

"Dziś [na inwestycje na kolei] spoglądamy optymistycznie, choć zagrożenia pozostały, dopóki nie wydamy ostatniej złotówki. Na dziś w realizacji mamy inwestycje za 7 mld zł. W ubiegłym roku zostały podpisane umowy na 4 mld zł. Zaś w roku bieżącym mamy nadzieję podpisać umów na 30 mld zł. W 2018 r., mając już wszystkie decyzje i dokumentację techniczną, ogłosimy przetargi i podpiszemy umowy na ok. 18 mld zł" - zapowiedział także Adamczyk.

(ISBnews)

d2yqfdm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yqfdm