Trwa ładowanie...
dw3jrf5
dw3jrf5

Adamczyk: Kontraktacja dróg za 24 mld zł w br., linii kolejowych za 30 mld zł

Warszawa, 26.01.2017 (ISBnews) - W bieżącym roku zostaną podpisane umowy na budowę nowych dróg krajowych o wartości ok. 24 mld zł i kontrakty kolejowe na zadania za ok. 30 mld zł, poinformował minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zadeklarował, że założeniem jest realizacja Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 w całości. Premier Beata Szydło wskazała natomiast, że na kolei celem jest wydatkowanie wszystkich dostępnych funduszy na realizację Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dw3jrf5

"Minister Adamczyk ma jedno zadanie - konsekwentne wydawanie pieniędzy UE i realizowanie inwestycji. [Mieszczą się w nim] trzy cele: sztandarowy program Mieszkanie+, z którego zostanie rozliczony na koniec roku, to jest najważniejsze. Druga sprawa - inwestycje kolejowe. Po dzisiejszej rozmowie [z Adamczykiem] mogę powiedzieć, że jestem usatysfakcjonowana wielkością kontraktacji inwestycji kolejowych, ale dostrzegam, że konieczny jest bardzo silny monitoring i nadzór. My stawiamy cel, że wszystkie środki na inwestycje kolejowe będą wydatkowane. Wreszcie, trzeci komponent to inwestycje drogowe - realizacja programu autostradowego, ale i dróg lokalnych" - powiedziała premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej.

Adamczyk dodał, że cele na 2017 r. "i dalej" są ambitne, ale "do zrealizowania".

"Jeżeli chodzi o inwestycje drogowe, w 2016 r. chociażby oddaliśmy do użytku ok. 125 km dróg ekspresowych i autostradowych na kwotę 5,7 mld zł, na ten rok planujemy 393 km o wartości 15 mld zł. W ub.r. podpisaliśmy umowy na budowę w sumie dróg autostradowych i ekspresowych o długości 264 km o wartości 10,5 mld zł. W 2017 r. planujemy 579 km o wartości 24 mld zł. Przetargów ogłosiliśmy w ub.r. na kwotę 3,4 mld zł, w br. będzie to ok. 15,7 mld zł. To będzie zaangażowanie na poziomie ponad 80 mld zł z kwoty 109 mld zł. Dzisiaj bezpośrednio w realizacji są inwestycje na ponad 50 mld zł z tej nowej perspektywy unijnej. Uważamy, że nie jest to mało - to daje pewność, że Program Budowy Dróg Krajowych z wykorzystaniem środków unijnych uda się zrealizować" - wyliczył Adamczyk.

dw3jrf5

Dodał, że oczekująca na przyjęcie przez rząd aktualizacja Programu Budowy Dróg Krajowych nie doprowadzi do wykreślenia żadnej z wcześniej planowanych inwestycji, a kwestią jest jedynie "kolejność i czas" realizacji.

Podobnie optymistycznie szef resortu infrastruktury mówił o inwestycjach kolejowych.

"Dziś [na inwestycje na kolei] spoglądamy optymistycznie, choć zagrożenia pozostały, dopóki nie wydamy ostatniej złotówki. Na dziś w realizacji mamy inwestycje za 7 mld zł. W ubiegłym roku zostały podpisane umowy na 4 mld zł. Zaś w roku bieżącym mamy nadzieję podpisać umów na 30 mld zł. W 2018 r., mając już wszystkie decyzje i dokumentację techniczną, ogłosimy przetargi i podpiszemy umowy na ok. 18 mld zł" - zapowiedział także Adamczyk.

(ISBnews)

dw3jrf5

Podziel się opinią

Share

dw3jrf5

dw3jrf5