Trwa ładowanie...

Adwent 2019. Kiedy się zaczyna i ile trwa?

Adwent poprzedza pamiątkowe przyjście na świat Jezusa Chrystusa. To czas, w którym ewangelicy i katolicy oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

Adwent 2019. Kiedy się zaczyna i ile trwa?Źródło: iStock.com
dg66v0e
dg66v0e

Adwent 2019. KEP wydała dekret w sprawie najbliższego święta maryjnego

Sam Adwent zawsze przypada na czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem. W obecnym roku będzie to 1 grudnia. Jednocześnie raz z pierwszym dniem Adwentu w kościołach rozpoczyna się rok liturgiczny. Jednocześnie Adwent kończy się wraz z Wigilią, czyli 24 grudnia.

Oglądaj: Szymon Hołownia o starcie w wyborach prezydenckich 2020. "Mam dużo rzeczy do zrobienia"

Tradycyjnie w czasie Adwentu w kościołach mają miejsce poranne msze, czyli tzw. roraty.

Zgodnie z tradycją katolicką Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Dawniej miał związek z pokutą, obecnie natomiast kojarzy się bardziej z czasem przyjemnego napięcia towarzyszącego przygotowaniom do świątecznych uroczystości (w szczególności do wigilijnej wieczerzy).

dg66v0e

Adwent 2019. Adwent okiem Watykanu

W pierwszą niedzielę Adwentu katolicy odpalają pierwszą z czterech świec tzw. wieńca adwentowego. Światło świecy jest symbolem Pana Jezusa. Każda kolejna ma nas przybliżać do świąt Bożego Narodzenia. Kiedy zacznie się Adwent, w kościołach zaczyna dominować kolor fioletowy symbolizujący czas pokuty i przygotowania na pojednanie z Bogiem i ludźmi.

W ostatnim tygodniu do uczestniczenia w Adwencie zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież Franciszek nawiązując do czytań liturgicznych zachęcił, by przygotowania do Bożego Narodzenia przeżywać z ufnością, idąc drogami życia, poprzez wydarzenia radosne i bolesne, pogodne i dramatyczne.

dg66v0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg66v0e