Trwa ładowanie...

Afera w KNF. Kim jest Zdzisław Sokal?

W Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wykryto aferę korupcyjną. Marek Chrzanowski, prezes KNF, miał zaproponować Leszkowi Czarneckiemu, właścicielowi banków Getin Noble i Idea, przychylność KNF i Narodowego Banku Polskiego (NBP) oraz zwolnienie Zdzisława Sokala z KNF w zamian za łapówkę w wysokości 40 milionów złotych.

Afera w KNF. Kim jest Zdzisław Sokal?Źródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d31vx0x
d31vx0x

Zdzisław Sokal i afera w KNF

Zdzisław Sokal miał być monetą przetargową między Chrzanowskim a Czarneckim. Według właściciela banków Chrzanowski miał zaproponować usunięcie Sokala z KNF, który był nieprzychylny Czarneckiemu. W zamian za to Czarnecki miał zatrudnić proponowanego przez prezesa prawnika jako radcę prawnego swoich banków.

Czarnecki był bardzo mocno zaniepokojony podejściem Zdzisława Sokala do jego banków.

„Z ust pana Sokala się pojawiały takie uwagi, że my jesteśmy jakąś zorganizowaną grupą przestępczą. Zresztą to nie raz nie dwa powtarzał na spotkaniach już z samym zarządem BFG i tam jest taka ogromna nieufność w stosunku do tego, co my robimy” – to słowa Leszka Czarneckiego zawarte na jego nagraniach ujawnionych przez Gazetę Wyborczą.

„Zdzisław Sokal ma swój plan. On uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych. Czyli ten bank, który to przejmie. I to jest jego wizja rozwiązania sprawy i nas (resztę składu KNF) atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do banku u prezydenta u premiera” – można usłyszeć z nagrań biznesmena.

d31vx0x

Kim jest Zdzisław Sokal?

Zdzisław Sokal urodził się 5 marca 1958 roku. Z zawodu jest ekonomistą. Jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Był współwłaścicielem firmy handlowej, pracował w przedsiębiorstwie konsultingowym i w bankowości, m.in. w Kredyt Banku, kierował firmą brokerską, był również członkiem organów zarządzających spółek prawa handlowego.

W latach 2002–2004 Sokal zasiadał w zarządzie Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Do 2007 roku zasiadał w radzie nadzorczej. W latach 2006-2007 był doradcą prezesa zarządu, a następnie wiceprezesem banku PKO BP. W tym samym czasie przewodniczył radzie nadzorczej Kredobank S.A. Ukraina.

13 marca 2007 roku prezydent Lech Kaczyński powołał Sokala na członka zarządu NBP. Pracował tam przez sześć lat. Był powołany też do Polskiego Komitetu Standardów Rachunkowości oraz rady Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej w Moskwie.

24 września 2015 roku Zdzisław Sokal został doradcą społecznym prezydenta Andrzeja Dudy i jego przedstawicielem w KNF.

29 lutego 2016 został członkiem zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Sprawował nadzór nad Departamentem Rachunkowości i Gospodarki Finansowej. Od 2 kwietnia 2016 roku Zdzisław Sokal jest prezesem BFG.

d31vx0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31vx0x